Přejít na hlavní obsah

Jak často se sprchovat? Méně, než si myslíte

20. 2. 2024

Jana Pilát Krajčová

Čtení na 4 minuty

Horké kapky dopadající na tělo a smývající z něj vedle potu i stres a všední starosti, okolo linoucí se jemná vůně, která vás přenese kamsi do exotiky, a pocit naprostého uvolnění. Taky milujete sprchování? Pak byste měli vědět, jak často se sprchovat, aby to tělu prospívalo.

Všeho moc škodí 

Sprchování každý den bereme jako základ zdravých hygienických návyků. V létě nebo při sportování pak klidně skočíme pod horkou vodu i víckrát za den. I když se může zdát, že to se zájmem o svou čistotu nemůžeme přehnat, přílišné mytí a drhnutí pokožky může napáchat i škody. 

Důležitou součástí naší pokožky je totiž ochranná kožní bariéra tvořená obnovujícími se buňkami a lipidy. Příliš časté sprchování ale může tuto vrstvu narušit, což vede k suchosti, podráždění nebo svědění. Navíc to všechno znamená otevřené dveře pro bakterie a alergeny, které pak mohou způsobovat kožní infekce nebo alergické reakce

Trocha běžné denní „špíny“ a mikroorganismů je naší kůži prospěšná, protože se tak tělo naučí vytvářet si účinné protilátky. To je i důvod, proč řada pediatrů doporučuje, aby se malé děti koupaly jen párkrát do týdne. 

Udělejte si sprchování (ještě) příjemnější

Když se vám do sprchy nechce 

Že ale není v pořádku ani druhý extrém, kdy sprchování oddalujete příliš a mnete si ruce nad tím, kolik vody a sprchového gelu jste ušetřili, nejspíš tušíte. A nejde jen o to, že váš odér zrovna neprospívá mezilidským vztahům. Na nahromaděný maz, odumřelé kožní buňky a další nečistoty totiž vaše pokožka může odpovědět akné a ucpanými póry. A nejhorší scénář pak zahrnuje dokonce ekzémy, kvasinkové nebo plísňové infekce či tvorbu lupů.  

Jak často se sprchovat aneb kolik je tak akorát? 

Pojďme si říct důležitou věc – žádný odborník nebo studie vám neřekne přesnou frekvenci sprchování, která bude univerzálně platná. Obecně se uvádí, že stačí sprcha každé dva až tři dny. Ale pokud se rádi potíte v posilovně nebo máte fyzicky náročnou práci, zřejmě nechcete riskovat, že si od vás budou lidé ve vašem okolí odsedat. A tak je v těchto případech každodenní smývání nečistot úplně v pořádku.  

Poslouchejte své tělo a vezměte v potaz svůj typ pokožky, věk, roční období a životní styl. A sledujte, jak kůže na četnost sprch reaguje. 

Pro jemné a šetrné mytí

Jak se správně sprchovat? 

Záleží ale i na tom, jak vaše běžné sprchování vypadá. Pokud razíte heslo „čím delší a teplejší, tím lepší“, nepotěšíme vás. Tři čtyři minuty a vlažná voda, tak zní doporučení odborníků. Nemusíte se také soustředit na to, abyste si pečlivě namydlili každý centimetr kůže. Bohatě stačí, když se zaměříte na podpaží, nohy a intimní partie.  

Při každé minutě sprchování proteče až 20 litrů vody. Kratším a méně častým sprchováním tak můžete spotřebu teplé vody v domácnosti výrazně srazit dolů. 

Abyste předešli vysoušení nebo podráždění pokožky, sáhněte po sprchových olejích, gelech a mýdlech bez parfemace nebo těch s označením „hypoalergenní“. Na intimní partie pak používejte speciální mýdla a gely určené přímo na intimní hygienu. Jakmile ze sprchy vystoupíte, ručníkem kůži nedrhněte, ale jen šetrně otřete. A když na závěr přidáte na ještě mírně vlhkou pokožku hydratační tělové mléko, bude mít vaše kůže opravdu fajn den.  

Co z toho vyplývá? Ačkoliv příliš častý pobyt pod proudem vody může způsobit nepříjemnosti, nic dramatického se zřejmě nestane. Ale taky tím svému tělu nijak výrazně neprospíváte. Začnete pomaloučku ubírat spolu s námi? Berte to z té lepší stránky – alespoň se budete na svou sprchu párkrát do týdne těšit ještě víc!