Přejít na hlavní obsah

Holky, takhle ne! 8 největších chyb v líčení

8. dubna 2021notino.cz
Mnoho žen si neumí vytvořit lichotivý make-up. My ale víme, jak se nalíčit pěkně a bez chyb. Necháte si poradit?

1. Špatná příprava před líčením

Stírá se vám make-up? Pak možná jen nevíte, jak pečovat o pleť, než se začnete líčit. Nejprve tvář vyčistěte například dvoufázovou micelární vodou Saffee Cleansing, tonizujte a poté aplikujte pečující sérum a krém. Pro udržení bezchybného looku po celý den je ovšem nejdůležitější tvář sjednotit speciální bází pod make-up. Smashbox Photo Finish Vitamin Glow se postará nejen o dokonalé přilnutí make-upu na dlouhou dobu a rozjasnění pleti, ale zároveň ji účinně vyhladí, aby pigmenty nezanášely jemné vrásky ani hlubší rýhy.

2. Make-up s nevhodným odstínem

Zásadní omyl při výběru nového make-upu je zkoušet jeho barvu na hřbetu ruky. Ten má totiž úplně jiný odstín než tvář. Ideálním místem je rozhraní krku a obličeje na linii spodní čelisti. Pamatujte i na to, že pod zářivkou vypadá textura světlejší, produkt proto otestujte, ale podívejte se na výsledek v denním světle. Platí, že bledší pleti lépe sedí studené odstíny s modrým podtónem, opálené naopak teplé s oranžovými pigmenty. O správném výběru make-upu si můžete více přečíst v našem článku.

3. Špatně prokreslené kontury

Víte, jak konturovat obličej, abyste nevypadala jako maska na Halloween? Základní pravidlo zní – stínujeme jen ty části tváře, které považujeme za nedostatky a nechceme na ně poutat pozornost. Tmavý stín, jaký má třeba kompaktní bronzující pudr Collistar Silk Effect Bronzing Powder, se zkrátka nanáší jen tam, kde chceme docílit propadlejšího efektu. Zapomeňte tedy na prokreslování linie nosu, vystouplé části brady, vršku lícních kostí a středu čela. Ještě větším „failem“ je špatné zapracování produktu do ztracena a ostré přechody. Kontury je třeba dobře rozmazat, ideálně prsty nebo houbičkou, aby se spojily s make-upem.

4. Nesprávně vystínované oči

Naučte se, jak nalíčit oči podle jejich tvaru, velikosti a vzdálenosti od sebe, jinak můžete působit příliš vykuleně nebo třeba asymetricky. Světlý stín ve vnitřním koutku oči oddálí, tvrdé rámování je zmenšuje a tmavé stíny je posadí hlouběji. Líčit víčka byste pak měly alespoň dvěma barvami tón v tónu – světlejší a tmavší. Ideální jsou paletky s postupným odstínováním barev, jako třeba Urban Decay Naked3 s dvanácti neodolatelnými barvičkami, díky nimž lze „vady“ (malé, velké, zapadlé, vykulené oči, …) lépe korigovat.

5. Chyby v linkování očí

Dobře orámované oči podtrhují hloubku pohledu, není ale linka jako linka. Žádná by neměla striktně končit ve vnějším koutku současně s víčkem, je třeba ji vyvést do prodloužení vzhůru. Narovnat „ocásek“ nebo ho stočit dolů je naopak omyl, který se postará o smutný, unavený výraz. Čím silnější čáry narýsujete, tím budete vypadat přísněji a oči se vám opticky zmenší. Pokud s linkováním začínáte, sáhněte po produktu s gelovou texturou, jakou má MAC Cosmetics Pro Longwear Fluidline. Výhodou gelových linek totiž je, že se s nimi dá malovat postupně, protože se nemažou.

6. Přehnané zvýraznění linky rtů

O tom, jak konturovat rty správně, by se dal napsat sloh. Obecně ale platí, že konturka by měla přesně kopírovat horní a dolní barevnou linii rtů. Jakmile tužku nanesete o milimetr až dva nad přirozené kontury, pusa se opticky zvětší, což zvlášť u plných rtů působí poněkud komicky a la „kačer“. Chybou je i to, když zvolený odstín nekoresponduje se rtěnkou – tomu se můžete vyhnout s „nude“ produkty co nejpodobnějšími přirozené barvě úst, jaké vyberete například mezi tužkami Collistar Professional Lip Pencil.

7. Rtěnka se špatně zvoleným odstínem

Na nevhodnou barvu rtěnky je zapotřebí dávat si velký pozor! K bledé tváři s namodralým nádechem se hodí jen škála barev s růžovým nebo modrým podtónem, na opálené pleti zase lépe vyniknou odstíny se zlatavým či oranžovým základem. Široký výběr různých odstínů nabízí tvarující rtěnky Estée Lauder Pure Color Envy. Omyl je také si myslet, že všechny „nude“ tóny jsou pro každého. Perfektního dojmu přirozenosti lze dosáhnout jen tehdy, bude-li barva rtěnky korespondovat s barvou vašich dásní.

8. Opadaná řasenka – šmouhy pod očima

Rozmazaná maskara je jeden z největších „failů“ vůbec. Přitom postup, jak se hezky namalovat, je snadný. Řasenku nanášejte na zcela čisté řasy, zbytky maskary z předchozího dne by dělaly neplechu hned od začátku. První vrstvu aplikujte jen na konečky. Pokud dáte barvu rovnou ke kořínkům, řasy ztěžknou, během dne se narovnají a mascara rychleji opadá. Po zaschnutí naneste druhou barevnou vrstvu ve středních délkách a teprve až třetí ličte ke kořínkům. U nich použijte „cik cak“ vyčesávací pohyb a nakonec řasy jemně ohněte za pomoci prstů nebo dlaně na chvíli vzhůru, čímž dosáhnete super vytočení.

A nebojte se specializovaných řasenek. Máte-li krátké řasy, sáhněte po prodlužující NOBEA Festive, maximální objem zase vykouzlí Shiseido Controlled Chaos MascaraInk. Pozor, pokud používáte k natočení kleštičky, nikdy s nimi nepracujte na nalíčených očích. Povrch řasenky by se rozbil a pigmenty by opadávaly ještě snadněji! Navíc byste si mohly řasy přelámat.

Objevily jste další chyby, které na ulicích vídáme? Máte svoje malá kouzla a zaručené rady, jak se správně nalíčit? Podělte se o ně s námi!

Přečtěte si více