Lidé se své „srsti“ toužili zbavit od nepaměti – v pravěku pomocí pazourku a lastur, ve starověkém Egyptě, Římě a Řecku pomocí horkých lamp (au!), pinzet i krémů z netopýří krve. Kola milionového byznysu kolem holení se roztočila až před víc než sto lety, kdy si americký obchodní cestující King Camp Gillete v roce 1901 nechal patentovat svůj holicí strojek s vyměnitelnými čepelkami. Možná ani netušil, jakou revoluci způsobí. Hlavně proto, že se dámy styděly jeho holicí strojek kupovat, protože „co by tomu řekli lidi?“
Skandál na titulce
Kolem roku 1915 ovšem módní trendy zavelely zkracování, což přineslo i odhalování mnohem větší plochy kůže. A chloupky najednou vypadaly nepatřičně. Společnost Gillete představila svůj holicí strojek pro ženy a tím je vyzvala k holení (minimálně) podpaží. A když trend potvrdila i titulka časopisu Harper's Bazaar, na které se objevila modelka v šatech bez rukávů a s oholeným podpažím, hit byl na světě. Kampaně stavějící na tom, že ochlupení je neženské a nehygienické, ho ještě posílily. A po žiletkách byla sháňka. Už nehledě na to, co tomu řekne paní odvedle.
Holení je pro buržoazii
Během války si většina amerických žen začala holit i nohy, z prostého důvodu – nedostatku silonek. Nylon totiž schramstl zbrojní průmysl. Na oholené nohy se také snadněji aplikovaly tekuté silonky. O těch jsme si v Československu mohly nechat jen zdát, takže ochlupení bylo pořád v módě, vlastně normou.
Možná i proto, že se v dobách komunismu věřilo, že se holí jen buržoazie, herečky a prostitutky. A když jste se přesto oholit chtěla? Zatímco dnes si vyberete způsob holení podle rozpočtu, prahu bolesti i komfortu, tehdy byla na výběr žiletka nebo depilační krém, jehož „vůně“ vás pak věrně doprovázela snad až do konce života.
Holení, otázka volby
„Holení je pro mě otázkou volby – volby, jak se chci cítit ve svém těle, co zrovna preferuju,“ říká dnes modelka Emily Ratajkowski, podle které na otázku „holit, nebo neholit“ správná odpověď neexistuje. „Žádná z těchto voleb neznamená, že jsem více nebo méně feministka. Identita a sexualita je individuální věcí každého,“ doplňuje. Když se chce holit, holí se, když ne, nevěnuje chlupům pozornost.
Podobně jako Ashley Graham, Rachel McAdams, Madonna, její dcera Lourdes, Gigi Hadid, Paris Jackson nebo Miley Cyrus, která si podpaží občas barví narůžovo. Jedno z nejslavnějších neoholených podpaží ukázala v roce 1999 Julia Roberts při premiéře Notting Hillu. „Nebylo to žádné poselství, prostě mi jen nedošlo, že mám tak krátké rukávy, a co to udělá, když zamávám,“ vysvětlovala pak herečka. Chlupy neznamenají vždycky nějaké poselství, někdy to jsou prostě… jen chlupy. Součást těla. Stejně jako vlasy, pihy nebo obočí.
Pro zdravou pokožku s chlupy i bez
Díkybohu, že se už nemusíme holit pazourkem a stydět se kupovat si žiletku. Každý si může dělat se svým tělem, co chce, mít nebo nemít chlupy podle svého uvážení. Nepodléhat nerealistickým beauty standardům společnosti, když si nechce nechat diktovat, jak má jeho tělo vypadat. A co z toho plyne? Řiďte se tím, co je příjemné vám samotným. Vaše tělo, vaše ochlupení, vaše volba.
Hlavně si svoje tělo a svoje léto užijte. Ať už s chloupky, nebo bez nich, vždycky se sebevědomím Fridy Kahlo.