Potvrzeno vědou
Není to nic, co by si výrobci parfémů vymysleli. Vliv vůní na naše emoce je vědecky potvrzený a nejspíš jste si to už mnohokrát ověřili i na vlastní nos. Náš čich je totiž přímo spojený s limbickým systémem, emočním centrem mozku, a dokáže tak ovlivňovat náladu nebo na základě předchozích zkušeností s danou vůní vyvolávat vzpomínky. Ano, přesně proto se vám na rtech objeví nostalgický úsměv, kdykoliv ucítíte vůni, kterou nosila vaše milovaná babička.
Vedle toho navíc existují předpoklady, že některé vůně rovnou stimulují uvolňování hormonů štěstí, tedy serotoninu, dopaminu nebo endorfinů.
Jak voní štěstí
Stručně a jasně: to celé znamená, že vůně může mít velký vliv na to, jak se cítíme. Ale protože v tom všem hrají roli i vzpomínky a předchozí zkušenosti, univerzální koncentrované „štěstí“ ve flakonku neexistuje. Pro každého z nás totiž voní jinak.
Ale stejně jako většině lidí chutná čokoláda nebo jahody, i v tomhle ohledu se dokážeme (částečně) shodnout. Dost možná vám proto štěstí přičarují některé z těchto parfémových ingrediencí.
Citrusové opojení
Když okolo našeho nosu prolétne vůně limetky nebo bergamotu, naskočí nám před očima obrázek šplouchajících vln někde ve Středomoří. Pomeranč zase evokuje vůni Vánoc a všechny pozitivní emoce s nimi spojené. Vedle umění vyvolat příjemné vzpomínky nás ale citrusové vůně také nabíjejí energií, snižují pocity deprese a podle některých výzkumů (byť to ještě není stoprocentně dokázané) také podporují výkon a snižují riziko chyb při práci. Proč by takhle nemohlo vonět štěstí?
Síla květin
To, jaké vůně na nás mají nejlepší vliv, vědcům prostě nedá spát. A tak posadili účastníky jedné studie do tří různých místností a dali jim za úkol psát o životních událostech z různých fází svého života. Jedna z místností voněla květinami, další klasickými vůněmi a třetí nechali vědci zcela bez vůně. Výsledek? Ti, kteří seděli v obklopení květinové vůně, použili zhruba třikrát víc pozitivních slov než ostatní. Náhoda? Možná. Ale taky to celé můžeme interpretovat tak, že v nás prostě květiny vyvolávají příjemné pocity.
Jestli vás zajímá, z čeho by se měl puget ve flakonku skládat, tady je pár tipů. Příznivé účinky na naši mysl a celkový well-being jsou připisovány hlavně jasmínu, růži nebo květům ylang-ylang.
Rande naslepo může být vzrušující, ale pokud jde o parfémy, většinou chceme vědět, do čeho jdeme. Proto při výběru vůní využijte službu Try it First, díky které vám s vybraným parfémem dorazí i jeho vzorek. Ten očicháte jako první, a pokud to nebude ono, jednoduše nerozbalené balení parfému vrátíte.
Vanilková radost
Zdá se, že bychom měli trendu vanilkových parfémů poděkovat. Právě tato ingredience v nás totiž svou hřejivostí a jemnou sladkostí vyvolává spoustu úžasných asociací a vedle toho taky snižuje stres a přináší vlnu radosti a uvolnění. A aby toho nebylo málo, je vanilka považována za afrodiziakum, takže tato vůně může zlepšit spoustu aspektů našeho života.
Vyrazte pro štěstí k vanilce
Úspěch s vůní máty
Štěstí znamená pro každého něco jiného a klidně může mít i podobu kariérních úspěchů. Pokud se v tom poznáváte, pak zkuste ve svých parfémech hledat mátu. Zahání úzkost, zlepšuje paměť a koncentraci, nabízí klid – a to všechno se za pracovním stolem (nebo kdekoliv jinde) hodí.
Terapie borovicí
V Japonsku věří, že skvělým způsobem, jak vyhnat ze svého života stres a přivolat si psychickou i fyzickou pohodu, je forest bathing, tedy vědomá procházka lesem, kdy všemi smysly vnímáte to, co se okolo vás odehrává. Jestli zrovna nemáte čas (nebo žádný les poblíž), máme tip na zkratku – parfémy s vůní borovice, která na nás působí podobně. A když k tomu občas tu opravdovou chvilku v lese přidáte, slovo stres ze svého slovníku vymažete na hodně dlouhou dobu.
Projděte se borovicovým hájem s těmito parfémy
Taky jste vždycky přemýšleli nad tím, proč se v parfémech i další kosmetice točí stále ty stejné vonné složky? Najednou to celé dává smysl, že? Výrobci prostě ví, co nás potěší! Tak si nezapomeňte nějakou tu novou radost ve flakonku pořídit.