Poslední dobou máte pocit, že s každým dalším pohledem do zrcadla objevíte novou vrásku. Kromě toho vás trápí i povadající tváře, stále výraznější asymetrie v obličeji, zašedlá a mdlá barva pleti. Jak to napravit? Zkuste doma cvičit každý den face jógu. Nebude vás stát moc peněz ani času a výsledky se velmi záhy dostaví.
„Face jóga je cvičení obličejových svalů. Stejně jako můžete procvičovat celé tělo pomocí jógy, lze využít stejné principy i na procvičení svalů od krku výš. To znamená protáhnout a uvolnit přetížené svaly v obličeji a vytvořit nový svalový návyk,“ vysvětluje na úvod Simona Rydlová, propagátorka a certifikovaná lektorka face jógy.
Podle ní se jedná o velmi precizní druh cvičení, jehož hlavním přínosem je omlazující efekt v obličeji. „Cílem ovšem je i dosažení celkové spokojenosti se svou tváří, s níž se vám bude dobře žít,“ dodává lektorka.
Abyste na sebe při face józe dobře viděli
Jak s cvičením face jógy začít
Pokud nemáte s cvičením jógy příliš zkušeností, a o face józe slyšíte dokonce poprvé, nejlepší je začít s jejím cvičením pod vedením vyškoleného lektora. Můžete si zaplatit online kurz, podle kterého se naučíte obličejovou jógu správně cvičit a k jednotlivým cvikům se budete moct kdykoliv vracet. Přístup do online kurzu už vám totiž zpravidla zůstane navždy.
„Není dobré začínat s cvičením na vlastní pěst například podle různých videí na YouTube. S pletí rozhodně nedoporučuji tímto způsobem experimentovat. Cvičením face jógy pod špatným vedením můžete své vrásky v obličeji naopak ještě prohloubit, stejně jako se může zvýraznit jakákoliv nežádoucí asymetrie,“ varuje lektorka face jógy Simona Rydlová.
Hlavní zásady cvičení face jógy
Stejně jako jakékoliv jiné cvičení nebo sport, také face jóga má koneckonců svá pevně daná pravidla, podle nichž by se mělo postupovat, když s ní začínáte:
1. Fáze recognition
Jedná se o poznání a pochopení toho, proč se v daném místě určitá vráska objevila nebo vznikla asymetrie. Vždy za tím totiž bývá určitý zlozvyk, špatně vytvořený návyk.
2. Fáze release
Následně dochází k uvolnění přetížených svalů. Těch je v obličeji okolo padesáti a zejména ve stresu máme tendence je stahovat. „Jeden z nejpřetíženějších svalů v obličeji je žvýkací sval. Jedná se o ten nejsilnější sval v lidském těle co do velikosti a jeho výkonosti,“ uvádí lektorka Simona Rydlová.
3. Fáze rebuild
Nyní se musí vytvořit nový svalový návyk, který bude správný. Zároveň je potřeba zapojit tzv. spící svaly v obličeji, které jste dosud nebyli zvyklí používat. Právě zapojením těchto svalů dochází k pozvedání ochablých obličejových kontur, k vyhlazení nosoretních rýh okolo úst a ke zpevnění pleti v očním okolí.
4. Fáze repete
V závěrečné fázi se už jedná o pravidelné opakování ideálního cyklu, který jste si vytvořili.
Pleťové krémy pro vaši spokojenou tvář
Jak dlouho a jak často face jógu cvičit
Ideální je cvičit obličejovou jógu zhruba deset minut denně. Například pět minut ráno a pět minut večer při aplikaci denního či nočního krému. „Někdo ale cvičí face jógu při venčení psa, jiný třeba v autě cestou do práce. Záleží na tom, co komu jak vyhovuje. Všechny varianty jsou správné,“ dodává svou zkušenost Simona Rýdlová.
Podle ní je ze všeho nejdůležitější cvičit správně a konzistentně. Pokud ale pár dní vynecháte například z důvodu, že jste nemocní nebo na dovolené, hroutit se z toho nemusíte ani vy, ani vaše tvář. Stejně jako jiné svaly na těle, také svaly v obličeji mají svalovou paměť. Jakmile se tedy do cvičení znovu pravidelně pustíte, pleť v obličeji se poměrně rychle vrátí do formy.
Slyšeli jste už dříve o face józe, nebo je to pro vás něco úplně nového? Jestli jste právě dostali chuť s jejím cvičením začít, směle do toho!