Elektrizující vlasy: 9 tipů, jak na ně

25. září 2020notino.cz
Už pomalu oblékáme svetry, omotáváme si kolem krku šály a na hlavu nasazujeme čepice. A ať chceme, nebo ne, chladné měsíce s sebou přinášejí i jeden nevítaný fenomén – nepoddajné elektrizující vlasy. Máme ale dobrou zprávu. Sepsali jsme pro vás devět tipů, které vám v boji proti elektrizování vlasů určitě pomohou.

Proč vůbec vlasy elektrizují?

Když vlasy nejsou dost hydratované, může se stát, že se při oblékání svetru nebo sundávání čepice na daný kus oblečení „nalepí“ jako magnet. Příčinou je statická elektřina a schopnost elektronů pohybovat se mezi různými prostředími, kterou v chladných měsících ještě podporuje poměrně suchý vzduch.

Jak na elektrizující vlasy

 • Používejte šampon proti elektrizování vlasů, třeba Kérastase Discipline Bain Fluidealiste. Obsahuje komplex Morpho-Kératine™ proti krepatění, ale najdete v něm i přísady pro snadné rozčesávání a revitalizaci. Snažte se svou hřívu mýt co nejméně. Jinak přispíváte k jejímu dalšímu vysoušení, a tím pádem i k možnému elektrizování vlasů. Samozřejmě nezapomeňte ani na hydratační kondicionér.
 • Kombinace kondicionéru a šamponu na elektrizující vlasy nestačí? Možná uzrál čas na olej určený pro nepoddajné a krepatící vlasy Goldwell Dualsenses Just Smooth s olejem z ořechů kukui, případně na vyhlazující a fixační glazuru Framesi For-Me Smooth & Disciplined. V jejím složení najdete výtažky z řas nori i wakame, a navíc také hydratační extrakt ze stromu tara. Pomůže i bezoplachové dvoufázové sérum Schwarzkopf Professional BC Bonacure Keratin Smooth Perfect.
 • Maska to zachrání. Někdy jsou v chladných měsících vlasy natolik „vyčerpané“, že potřebují obří dávku živin a hydratace. Podomácku vyrobenou maskou z banánu, avokádového, makadamového nebo olivového oleje určitě nic nezkazíte.
 • Fénujte zodpovědně. Co proti elektrizujícím vlasům opravdu nepomůže? „Old school“ fén, který je vysuší tak, že vám okamžitě začnou stát na hlavě. Raději zvolte šetrnější variantu – fén s ionizátorem. Kromě toho, že vlasy vysuší mnohem šetrněji a rychleji než běžné fény, zvládne redukovat statickou elektřinu.
 • Nezapomínejte na tepelnou ochranu. I s iontovým vysoušečem byste vlasy měla chránit vhodnou péčí s termoochranou. Ideální je vyplňující a vyhlazující krém L’Oréal Professionnel Steampod s tepelnou ochranou až do 210 °C. Možná ale dáte přednost ochrannému mléku Kérastase Discipline Kératine Thermique, které obsahuje ceramidy, xylózu a další pečující složky. To vlasy ochrání do teploty 180 °C.
 • Češte se správně. Všemi předchozími radami se řídíte, ale pořád se elektrizujících vlasů nemůžete zbavit? I materiál vašeho kartáče je důležitý. Potřebujete dřevěný, kovový, s kančími štětinami anebo například uhlazující antistatický kartáč na vlasy Tangle Teezer The Ultimate.
 • Lakujte, ale ne hlavu. Malé množství laku Wella Professionals Performance nebo L’Oréal Professionnel Infinium nastříkejte na kartáč nebo hřeben a vlasy jím pročešte.
 • Pozor na oblečení. Jestli nosíte nylon a polyester, není divu, že se vás statická elektřina drží jako klíště. Alespoň v zimě syntetiku vyměňte za věci z bavlny, vlny nebo hedvábí.
 • Copy a culíky to jistí. Někdy zkrátka nepomáhá vůbec nic, ať se snažíte sebevíc. V takové dny nemá smysl, abyste se trápila. Udělejte si culík, drdol nebo zapleťte cop.

Rychlá pomoc proti elektrizování vlasů

Jste venku a statická elektřina vám zničehonic začala ztrpčovat život? Tápete, co na elektrizující vlasy použít, a žádný antistatický sprej na vlasy u sebe nemáte? Hodí se vám ještě dva bonusové tipy, jak se tohoto problému zbavit:

 • Použijte krém na ruce nebo tělové mléko. Množství velikosti hrášku rozetřete v dlaních a prsty projeďte konečky vlasů nebo kritická místa.
 • I když to není ideální, elektrizující vlasy můžete zpacifikovat také pomocí vody. Navlhčete si dlaně a prsty. Jemně jimi místa nabitá statickou elektřinou uhlaďte nebo pročešte.

Přečtěte si více