Přejít na hlavní obsah

Jak na dokonale čistou pleť? Zkuste s námi double cleansing

29. 3. 2024

Petra Vachoušková

Čtení na 6 minut

Po zdravé a krásné pleti toužíme všichni, ale málokdo z nás opravdu ví, jak hloubkově vyčistit pleť. Díky dvojímu čištění ji skvěle připravíte na další nálož skincare produktů. Není to žádná věda, naučíme vás to!

Odličování a čištění pleti platí za úplný základ každodenní skincare rutiny. O tom už dnes asi nikdo nepochybuje. Otázkou ale je, zda to děláme správně. Dokonale čisté, a tím pádem i zdravé a spokojené pleti nejsnadněji dosáhnete ve dvou hlavních krocích, tedy metodou double cleansing.   

„Domácí hloubkové čištění a jeho způsoby jsou pro zdravý a bezchybný vzhled pleti zcela zásadní. Pokud si nebudete pleť čistit správně, je úplně jedno, jaký booster, krém či sérum na ni následně aplikujete. Když nebude pleť dokonale čistá, vyhodíte za tyto produkty peníze z okna,“ tvrdí odborná kosmetička Kristýna Hlaváčová z @better_skin_now. 

První krok v double cleansingu – odlíčení pleti 

Nejprve musíte pleť důkladně, ale šetrně odlíčit. Make-up, SPF i pot odstraníte nejlépe odličovacím mlékem, olejem či balzámem. Jedině přípravek na bázi oleje rozpustí a odstraní z pleti veškeré nečistoty

Odličování pleti si můžete zpříjemnit také použitím sonického kartáčku, na který jednoduše nanesete svůj oblíbený odličovací produkt. „Pokud chcete používat kartáček, tak ale jedině ten sonický. Raději nepoužívejte kartáčky na bázi točení, které mohou způsobit podráždění pleti,“ varuje kosmetička Veronika Michalová z @veronika.skincare. 

Na závěr první fáze odličování můžete použít také jemný navlhčený ručník či odličovací rukavici z mikrovlákna, jejichž pomocí zbytky nečistot z tváře jednoduše stáhnete. Dbejte ale na to, aby byly tyto doplňky vždy dokonale čisté a určené k čištění pouze vaší pleti. 

Nezbytnosti pro důkladné odlíčení

Druhý krok v double cleansingu – vyčištění pleti 

Po důkladném odlíčení pleti můžeme přejít k samotnému čištění. V tomto kroku sáhněte po produktu na bázi gelu nebo pěny, který rozpustí zbytky nečistot z první fáze odličování a následně pleť perfektně dočistí.  

Ve druhém kroku vybírejte produkt podle typu svojí pleti i podle toho, co ji aktuálně trápí. „Můžete zvolit přípravky, které pomáhají řešit hloubkové čištění pleti s akné, hloubkové čištění pórů, pigmentace, hydrataci a podobně. Myslete ale vždy na to, že nejdůležitějším cílem je zdravá kožní bariéra, proto vybírejte produkty, které nenarušují kožní mikrobiom pleti,“ uvádí kosmetička Kristýna Hlaváčová z @better_skin_now. 

Pokud jde o způsoby hloubkového čištění pleti s akné, můžete svůj double cleansing zakončit ošetřením pupínků spot treatmentem nebo je překrýt hojivou náplastí. Pupínky se díky tomu rychleji vysuší a nebudou se dál šířit. Případně můžete použít i čisticí masky na akné, které se dají aplikovat i lokálně.  

Dále už ale platí na jakékoliv projevy akné raději nesahat. „Je to v podstatě zánět, který by se mohl po tváři roznést. Akné se proto vyplatí svěřit do rukou profesionálů,“ nabádá kosmetička Kristýna Hlaváčová. 

Pomocníci v druhém kroku čištění pleti

Podle kosmetičky Veroniky Michalové z @veronika.skincare se vyplatí hloubkové čištění pleti zakončit ještě tonerem. „Čisticí tonikum na závěr upraví pH pleti a dodá pokožce sílu absorbovat do sebe aktivní látky obsažené v produktech, které následně na pleť aplikujete. Mám na mysli booster, sérum, krém, masku a podobně,“ dodává odbornice. 

Šetrný peeling jako fajn bonus 

Po důkladném odlíčení a vyčištění pleti můžete pleti dopřát i šetrnou exfoliaci. Jemný pleťový peeling ovšem stačí provádět jednou až dvakrát do týdne, u citlivé pleti dokonce jednou za čtrnáct dní.  

„Populární je exfoliace pomocí BHA a AHA kyselin, kyselina glykolová, mandlová nebo salicylová. Naopak bych se vyhýbala hrubozrnným peelingům, které mohou způsobit mikrotrhliny v pleti a narušit tím kožní bariéru,“ varuje Kristýna Hlaváčová. 

Po občasné exfoliaci pleti můžete pokračovat dalšími obvyklými kroky v péči o pleť – boosterem, následně hydratačním sérem a denním krémem, popřípadě nočním krémem. Při ranní rutině je důležité na závěr použít i krém s SPF.  

Jemné pleťové peelingy

Po ránu si vystačíte s druhým krokem čištění  

Abyste neměli pocit, že dny trávíte pouze čištěním pleti, máme pro vás dobrou zprávu. Přestože je čištění pleti ráno i večer stejně důležité, v rámci ranní rutiny si můžete odpustit celý první krok double cleansingu, tedy odličování pleti. „Ráno si vystačíte pouze s jemnými nepěnivými přípravky, případně s obyčejnou vodou,“ dodává kosmetička Hlaváčová. 

Hloubkové čištění pleti pro muže 

Muži se často mylně domnívají, že se jich domácí hloubkové čištění pleti netýká. Jenže opak je pravdou. Vystačí si sice s podstatně jednodušší rutinou, ale úplně rezignovat by na ni rozhodně neměli.  

Mužům stačí ráno i večer provést rovnou druhý krok double cleansingu, tedy přejít na čištění. „Doporučuji použití čisticího gelu nebo pěny plus tonikum. Malé množství hydratačního tonika si muži mohou nakapat do dlaní a jemným vtlačením ho následně zapracovat do pleti. Ostatně stejným způsobem jsou zvyklí si dávat i kolínskou,“ popisuje kosmetička Veronika Michalová.  

Čištění pleti pro muže

Rozhodli jste se, že si spolu s námi double cleansing osvojíte? Pokud ano, tleskáme vám. A co víc, poděkuje vám za to hlavně vaše pleť – viditelným zdravím a krásou.