Přejít na hlavní obsah

Dermokosmetika: Víte, co to vlastně je?

30. 3. 2023

Iva Davies

Čtení na 4 minuty

Přemýšleli jste někdy o tom, jaký je rozdíl mezi „obyčejnou“ kosmetickou péčí a tou z lékárny? Může vám dermokosmetika pomoci lépe než třeba ta z drogerie? Právě proto vám teď vysvětlíme, o co přesně jde.

Co je dermokosmetika? 

Ať už řešíte jakýkoli problém s pletí nebo pokožkou, pravděpodobně vždy sáhnete po produktech označených jako dermokosmetika. Je to pojem, který se pevně ujal. Její složení ani výroba není ale nijak legislativně upravená a nemusí splňovat žádné speciální zákonné normy. Tak si teď možná říkáte, co na té dermokosmetice vlastně je? 

Dermokosmetika je cílená hlavně na citlivou pleť, a proto většinou neobsahuje parfémy a dráždivé ingredience, které by mohly způsobit alergickou reakci. Může tedy fungovat jako doplňková kosmetická péče při dermatologické léčbě, například akné nebo ekzémů. 

Produkty označené jako dermokosmetika jsou zaměřené a přesně cílené na dané kožní problémy. Můžete si pořídit speciální krém na atopickou pokožku namísto krému na suchou pokožku z „klasické“ nabídky. Pokud vás žádné problémy netrápí, s dermokosmetikou určitě chybu neuděláte. Rozhodně se nemusíte bránit používání různých krémů, pleťových mlék, mycích gelů a sér klasických značek. 

Dermokosmetické produkty jsou tedy většinou vyvíjeny ve spolupráci a pod dohledem odborníků z řad dermatologie nebo pediatrie a jsou i dermatologicky testovány tak, aby vyhovovaly i těm nejcitlivějším typům pleti a pokožky. 

Pro začátek vyzkoušejte

Dermokosmetika pohledem odborníka

Dermokosmetika každopádně není všelék, byť se často prodává většinou jenom v lékárnách. Pokud máte zásadní problém s pokožkou, vždy je nutné konzultovat ho s dermatologem. Podle formulátorky kosmetiky a hodnotitelky bezpečnosti kosmetiky Lenky Průšové právě skutečnost, že někdo vyvinul přípravek ve spolupráci s dermatology, z něj ale nedělá nic víc než zase a pouze kosmetiku. A ani fakt, že byl přípravek dermatologicky testován, ho nepovýší z hlediska kategorizace do jiné kategorie.  

„Nikde ani není napsané, jak by vlastně ‚správná dermokosmetika‘ měla vypadat. Měla by být parfémovaná, nebo ne? Jak by měl vypadat obal? Jaké látky by měla obsahovat?", radí odbornice. Kosmetické produkty mají podle ní pevně a jasně stanovená pravidla, a proto by se jimi měli výrobci, ať už dermokosmetiky nebo běžných přípravků, řídit.

Co vám může vyhovovat

Kdy používat produkty označené jako dermokosmetika: 

  • Máte citlivou pleť a po klasických krémech zčervenáte nebo vás pleť začne svědit a loupat se? Zkuste hypoalergenní produkty pro citlivou pleť. Ale pozor, bohužel ani to, že je produkt hypoalergenní, neznamená, že na něj nebudete mít nepříznivou reakci. To vám bohužel nezaručí nikdo.
  • Trápí vás akné a už nevíte, jak se zbavit pupínků? Nejprve si zajděte k dermatologovi, poradí vám, jak se o takovou pleť starat. A doporučenou léčbu doplňte produkty pro problematickou pleť.
  • Přehnali jste to s produkty s aktivními ingrediencemi, jako je retinol nebo exfoliační kyseliny? Pleť z ničeho nic reaguje špatně na jakýkoli produkt? Asi jste si poškodili ochrannou kožní bariéru. Zkuste na pár týdnů používat pouze takzvanou dermokosmetiku. Pleť se vám zklidní a vrátí zpět do normálu. Skvělý je La Roche-Posay Toleriane Sensitive nebo Uriage Bariéderm Cica Daily Serum.
  • Trápí vás atopický ekzém? Na různé stavy atopické kůže existuje celá škála skvělých produktů na suchou pleť a promastí.
  • Chcete se chránit před sluncem? Co to je za otázku, že? Chcete. A právě produkty, které znáte jako dermokosmetiku, mají asi největší výběr různých přípravků s ochranným faktorem pro všechny typy pleti. Takže se sluneční ochranou určitě chybu neuděláte.

Z obrovského množství produktů si určitě vybere každý. Postupně si jednotlivé kategorie představíme. Příště se těšte na to, proč jsou důležité produkty s ochrannými UVA a UVB faktory.