Přejít na hlavní obsah

Dermatoložka radí: Jak fungují peptidy a které jsou pro pleť nejlepší

28. 3. 2024

Jana Pilát Krajčová

Čtení na 5 minut

Opravdu funkční anti-age složka vašeho krému, nebo jen další z mnoha hitů, který brzy vystřídá jiná a více cool ingredience? Peptidy vyvolávají spoustu otázek. A tak jsme se na ně zeptali odbornice. Dermatoložka a zakladatelka institutu Almiaderm Lucia Mansfeldová vysvětluje, jak to s nimi ve skutečnosti je, proč a jestli stojí za pozornost a pro koho se hodí.

O peptidech jsme nejspíš všichni něco málo slyšeli ve škole. Jak ale fungují na pleti a proč jsou podle vás tak populární? 

Peptidy jsou organické sloučeniny aminokyselin. Představují významný stavební kámen klíčových proteinů v pleti, hlavně kolagenu a elastinu. Přítomnost peptidů zvyšuje jejich syntézu, a při pravidelném používání tak dochází ke zpevnění a rozjasnění pokožky. 

Ale umí toho více. Prostřednictvím receptorů působí specifickým účinkem na kožní buňky, stimulují syntézu bílkovin, mají antioxidační efekt, fungují jako nosiče stopových prvků nebo urychlují hojivé procesy a umožňují lepší regeneraci pleti. 

Stále se ale setkáváme s tvrzením, že peptidy mají příliš velké molekuly na to, aby mohly do pokožky proniknout. Co je na tom pravdy?  

Díky speciálním technologiím se dnes peptidy dostávají do pleti velmi dobře. A to i do hlubších vrstev dermis, kde se právě kolagenová a elastinová vlákna vyskytují, a může tak docházet ke stimulaci jejich produkce a regeneraci. 

Vyzkoušejte sílu peptidů

Otazníky někdy vyvolává i to, zda jsou již peptidy a jejich účinnost v péči o pleť dostatečně prozkoumané a nejedná se jen o aktuální boom...  

Účinky peptidů jsou známé už několik dekád a dočkaly se technologického vylepšení, které umožňuje právě lepší průnik do hlubších vrstev kůže. A díky tomu se těší velké oblibě. A podle mě právem. Fungují navíc v mnoha podobách, ať už ve formě krémů, pleťových masek, regeneračních sér, nebo i přímo aplikované do kůže při miniinvazivních ošetřeních mikrojehličkami nebo ultrazvukem. 

Zdá se, že peptidy tedy v koupelně potřebujeme. Existuje ale spousta různých druhů – dělí se třeba podle množství obsažených aminokyselin nebo funkce. Které z nich jsou pro pleť ty nejlepší?  

Skvělé jsou zejména přípravky, které kombinují vícero druhů peptidů. Každý má totiž trochu jiné a specifické účinky, všechny jsou ale potřebné pro zlepšení kvality pleti a zpomalení projevů stárnutí. Konkrétní produkt s obsahem peptidů pak vyberte podle očekávaného efektu. Záleží, jestli potřebujete spíše posílit hydrataci kůže, podpořit obnovu poškozených buněk UV zářením, nebo hledáte produkt s protizánětlivým účinkem. 

Hodí se peptidy pro každý typ pleti, nebo bychom si měli dávat v případě některého typu pozor?  

Peptidy jsou obecně velmi dobře tolerované a můžu je doporučit u všech typů pokožky včetně citlivé pleti. Je to jedna z jejich velkých výhod. 

Nejběžnější typy peptidů v kosmetice 

Signální peptidy: 

V kosmetických přípravcích patří k těm nejpoužívanějším, protože stimulují tvorbu kolagenu a elastinu, a zajišťují tak plnější a pevnější vzhled pokožky. 

Transportní peptidy: 

Jak napovídá název, tyto peptidy přenášejí stopové prvky (např. měď nebo hořčík) do oblastí poškození, a pomáhají tak k hojení ran.  

Neurotransmiterové peptidy: 

Tento typ peptidů najdeme například v botoxu. Fungují tak, že uvolňují obličejové svaly, které se tolik nestahují, čímž předchází vzniku mimických vrásek.  

Peptidy utlumující enzymy: 

Tento typ blokuje přirozený proces ztráty kolagenu.  

Omlaďte si oční okolí s peptidy

A jak je to s jejich snášenlivostí s dalšími látkami v pleťové rutině? Je možné peptidy používat spolu s retinolem nebo třeba vitamínem C?  

Vzhledem k velmi dobré toleranci peptidů je možné je bez obtíží kombinovat i s jinými látkami s anti-agingovým účinkem. Tato kombinace je v pravidelné péči o pleť dokonce velmi žádoucí. 

Pokud se rozhodnu pořídit si přípravek s peptidy, jak poznám ten kvalitní?  

Doporučuji snažit se vyhledávat certifikované produkty od kvalitních firem a přihlédnout i k recenzím jednotlivých přípravků. Ačkoliv, jak jsem zmínila, se u peptidů většinou problémy se snášenlivostí neobjevují, i u velmi pečlivě vybraných produktů my dermatologové doporučujeme opatrnost při první aplikaci. Když si nejste jistí efektem nebo se bojíte rizika iritace pleti, je lepší několik dní nový přípravek testovat na menší oblasti kůže, třeba na vnitřní straně zápěstí.  

Tak trochu komplikovaný svět peptidů zase dostal o něco jasnější obrysy, co říkáte? Dáte jim ve své pleťové rutině šanci?