Přejít na hlavní obsah

Dermatoložka: Na akné zabírá jen včasná péče a správná kosmetika

3. 3. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 6 minut

Problematická pleť s projevy akné nepotěší v pubertě ani v pozdějším věku. Proč nás akné trápí? Jaké produkty a péče na něj nejlépe zabírají a dá se mu třeba úplně předejít? To všechno nám prozradila dermatoložka MUDr. Lucie Rajská, Ph.D., kterou najdete v Praze, přímo v její ordinaci Lucie Rajská - dermatologie, v Galerii Harfa.

O akné mluvíme v souvislosti s problematickou pletí, ale s tou se nenarodíme. Kdy přesně se stává pleť problematickou? 

Nejčastěji akné přichází spolu s hormonální dysbalancí v období puberty. Ale klidně i v těhotenství a po něm. Během kojení a po něm. Při PMS a v menopauze… Zkrátka v obdobích výrazných hormonálních výkyvů.  

A co genetika, životní styl? Máme sami na vzniku akné podíl například tím, co jíme? 

Je pravda, že potraviny s vysokým glykemickým indexem, tedy bílé pečivo nebo sladké, mohou akné zhoršovat. Nebo třeba fast food. Ale není to tím, že se přemíra tuků ze stravy nějak přenese do mastné pleti. Jde o složitější metabolické procesy. Podobný vliv může mít kouření, alkohol nebo stres. A samozřejmě: svoji roli hraje zmíněná genetika. 

Dá se problematické pleti vyhnout úplně? Třeba vhodnou a včasnou – tedy preventivní – péčí?  

Preventivní kosmetická péče začínající klidně už kolem devátého, desátého roku věku je na místě z několika důvodů. Vytvoří prostor, ve kterém se o sebe děti mohou začít učit starat. V krátkodobém horizontu tím sníží riziko výskytu akné. V dlouhodobém se postupným přijetím beauty rutiny postarají dokonce o vyhlídku na pomalejší stárnutí pleti.

Jak by mohla vypadat taková „antiakné“ beauty rutina pro teenagery? 

Základem je naučit se pleť čistit, hydratovat a chránit.  

Právě na čištění se dlouho doporučovaly produkty s alkoholem, aby se problematická pleť vysušila. To platí pořád? 

Jen za specifických podmínek, kdy je alkohol v daném čisticím produktu doplněný o takzvané kompenzační látky, jako je kyselina hyaluronová nebo glycerin, které nenechají pleť vysychat a dodají jí hydrataci. Pak je i přítomnost alkoholu relativně v pořádku.

Které složky by nás v kosmetice pro problematickou pleť měly doopravdy zajímat?  

Kyselina salicylová. Rozpouští kožní maz, poradí si s odumřelými buňkami a ucpanými póry, takže snižuje výskyt pupínků a komedonů. Užitečné jsou AHA kyseliny, především kyselina glykolová. Odstraňuje odumřelé buňky, pleť se nezanáší nečistotami, je odmaštěná, netvoří se akné. Kyselina glykolová si poradí i s hyperpigmentací po odhojených projevech, tedy mírně vyhlazuje i jizvičky.  

A existují nějaké další zásadní složky? 

Skvělý je retinol, derivát vitamínu A, který také podporuje hojení aknózních projevů a celkově zklidňuje. Vitamín C pleť rozjasní, chrání ji před zevním prostředím a zároveň jemně zesvětlí případné pozánětlivé skvrny vzniklé po odhojení. Velmi vhodný je niacinamid. Opět zklidňuje zánětlivé projevy akné a mimo jiné podporuje hydrataci. 

AHA kyseliny najdeme nejčastěji v chemickém peelingu. Je vhodný i klasický peeling?  

S mechanickým peelingem opatrně, šetrnější je enzymatický. A když k čisticímu mléku, gelu, pěně a takovému peelingu přidáte pleťové tonikum a dvakrát v týdnu pleťovou masku, bude čištění perfektní.  

Vyčistit ji ale nestačí, mluvila jste o hydrataci… 

Pokud bychom ji jen čistili a vysušovali, sama by kompenzovala suchost novou produkcí mazu. Tomu předejdeme právě hydratací, při níž se z účinných látek hodí kyselina hyaluronová, glycerin, niacinamid, panthenol. A skvělá je kosmetika s probiotiky. Jakmile je v kondici kožní mikrobiom, riziko vzniku akné klesá.  

Jako třetí krok jste zmiňovala ochranu aknózní pleti. Co si pod tím mám představit? 

Ochranu před sluncem. Sice platí, že vitamín D získaný ze slunce pomáhá hojit pokožku, ale ta se – nechráněná – může snadno spálit. I když se pak třeba pupínky zastroupkují, zůstávají po nich mnohem výraznější tmavé skvrny. Zásadní je tedy kosmetika s SPF. 

Co když se nedokážu pupínků zbavit ani v pozdějším věku? Bude se péče lišit? 

Bude. Můžete si dovolit silnější koncentrace účinných látek. Máte už zajetou celkem bohatou beauty rutinu, takže se o pleť můžete starat ve více krocích. Přidáte séra s účinnými látkami… 

Mohu zkusit třeba domácí přístrojovou péči? 

Cestou k důkladnému čištění pleti je určitě ultrazvuková špachtle. Její obrácenou stranou pak hezky zapracujete séra nebo krémy o dost účinněji a hlouběji.  

Když nic z toho nestačí, pomůže už jen dermatolog? 

Pokud o akné pečujete šest týdnů a nic nezabírá, je už ideální mít termín. Pupínky je potřeba řešit rychle, než se podepíšou na sebevědomí, chuti do společenského života a podobně. Hlavně u dospívajících tohle bývají bolavé faktory. Proto není důvod návštěvu dermatologa u nelepšícího se akné odkládat. Čím dřív k němu zajdete, tím je snazší akné zastavit. 

Říkáte, že jde akné zastavit – jak konkrétně? 

Dermatolog může říct, proč akné vzniká, co jej může zhoršovat, může nastavit nové beauty rituály a k tomu by měl vydat ještě doporučení nebo recept na léčivo. Zpočátku to bývají antibiotické roztoky. Po šesti týdnech přijdete na kontrolu. K tomu se jako doplňková léčba může doplnit odborně prováděný chemický peeling, ošetření laserem a jiné. Další možností se skvělými výsledky může být plazmaterapie nebo nasazení takzvaného izotretinoinu, což je derivát vitamínu A, který má skvělé výsledky.  

A co když po akné zůstanou jizvičky

Hodně spraví opět chemický peeling vedený odborníkem, laserové ošetření – ideálně v kombinaci s domácím ošetřením retinolem nebo kyselinou salicylovou. Důležité ale je vzniku samotných pupínků a následných jizviček předcházet zmíněnou správnou a pravidelnou péčí o pleť a omezit vymačkávání pupínků.  

Chcete vědět víc? Podívejte se na video, které jsme s MUDr. Lucií Rajskou o akné natočili a kde také doporučuje konkrétní produkty!! 

Užiteční pomocníci v boji s akné