Nemluvte na mě před ranní kávou! To říkáme občas s nadsázkou, ale legraci si děláme jen trochu. Káva je životabudičem, který nás nastartuje. A není divu. Kofein má spoustu benefitů, ať už ho přijímáme v kávě, zeleném čaji, guaraně, nebo v tabletách či prášcích.
Co umí kofein?
- zvyšuje funkci mozku
- slouží jako zdroj antioxidantů
- pomáhá paměti
- zlepšuje sportovní výkon
- podporuje metabolismus
- přispívá k prevenci nemocí, třeba Parkinsonovy nemoci, snižuje riziko rozvoje demence, cukrovky II. typu anebo onemocnění jater
V čem spočívají benefity kofeinu
Kofein podporuje i sportovní výkon (máte více energie a síly, svaly pracují lépe), kognitivní funkce, soustředěnost a potlačuje pocit únavy. „Konzumace kofeinu z kávy a zeleného čaje je spojena s nižším rizikem některých onemocnění. Konzumaci zeleného čaje a kávy se přisuzuje u zdravé populace i delší život,“ říká Martin Šaier, nutriční terapeut Nutrim.
Benefity se podle něj ovšem neprojevují u všech stejně. Záleží na individuální toleranci. Lidé, kteří jsou na vyšší příjem kofeinu zvyklí, nemusejí benefity tolik pociťovat. Naopak u lidí, kteří s kofeinem začínají, budou výraznější.
Jaká je doporučená denní dávka kofeinu?
Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin je maximální doporučená denní dávka kofeinu pro dospělého člověka 400 mg.
„Obecné doporučení maximální dávky kofeinu u těhotných a kojících je pak maximálně 200 miligramů na den,“ doplňuje Martin Šaier. Stokilový kulturista si ale logicky může dopřát víc kofeinu než šedesátikilová slečna. Do hry navíc vstupuje individuální tolerance kofeinu. „Pokud s ním začínáte, zvolte raději nižší dávku, například 100 miligramů denně, a postupně ji navyšujte. Potřebujete zvýšit sílu? Doporučuje se dávkování 3 až 6 miligramů na kilogram tělesné hmotnosti,“ vysvětluje odborník.
Podpořte svůj výkon kofeinem
Kdy dochází k předávkování kofeinem?
V každém případě u dávkování kofeinu vnímejte reakce svého těla. „Kofein se může negativně projevit v jakékoliv dávce, záleží i na výchozím zdravotním stavu. Někdo nepocítí žádný negativní vliv, zatímco u jiného se po šálku kávy objeví třes, zvýší se krevní tlak, nervozita, nespavost nebo bolesti hlavy,“ vysvětluje Martin Šaier. Podobně se může projevovat i nedostatek kofeinu, pokud jste zvyklí na pravidelný příjem a náhle přestanete.
Odpoledne už s kofeinem šetřete
„Velké riziko u kofeinu, ať už v kávě, nebo doplňku stravy, vidím v případě pozdní konzumace. Kofein v těle působí dlouho, a pokud si jej dáte v pozdním odpoledni, negativně ovlivní kvalitu spánku. A to i v případě, že nemáte problém usnout,“ vysvětluje nutriční terapeut. Nadbytek kofeinu snižuje kvalitu spánku, poslední espresso nebo latté si tak ideálně dejte kolem třetí až čtvrté odpoledne.
Denní dávka kofeinu
Kolik kávy denně můžete vypít a kolik kofeinu v tabletách či prášku si můžete dát? „Počítejte s tím, že různé kávy mají různý obsah kofeinu: klasické espresso bude mít kolem 77 mg kofeinu, překapávaná káva i 160 mg na šálek. Ale opět platí denní dávka 400 mg, kterou lze považovat za bezpečnou u zdravé populace,“ říká Martin Šaier.
Využijte kofein i při hubnutí
Kofein ovšem nemusíte přijímat jenom v podobě kávy. K čemu slouží kofeinové tablety nebo kofein v prášku? Kofein zlepšuje nejen psychickou, ale i fyzickou kondici, a dokonce působí jako spalovač tuků.
Vyzkoušejte spalovače tuků s kofeinem
Kofein a spalování tuků
- pomáhá spálit více energie i v klidu
- napomáhá spalování tuků během aktivity
- stimuluje centrální nervovou soustavu a tím podporuje vyšší fyzickou aktivitu
- snižuje pocit hladu
Ale pozor, spalovací efekt kofeinu není spásný. „Podobně jako jakýkoliv jiný spalovač nebude bez stravy a pohybu fungovat,“ připomíná nutriční terapeut. Úpravě jídelníčku a sportu se tak při rozumném hubnutí samozřejmě nevyhnete, ale teď k tomu máte i moc šikovného pomocníka.
Už víte, jak pít správně kávu? Pak nezbývá než v duchu poděkovat etiopskému pastýři, který plody tohoto ovoce objevil. A teď jedno espresso, prosím!