Přejít na hlavní obsah

Med, bambucké máslo a vitamín E. Vyzrajte na sluneční alergii!

31. 5. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 4 minuty

Od dovolené si většinou slibujeme hodně zážitků, ale setkání se sluneční alergií mezi ně určitě nepatří. O tom, jak se jí preventivně bránit a co dělat, když se na vaší pokožce objeví nepříjemné puchýřky, jsme si povídaly s Veronikou Koleničovou, specialistkou na preventivní a funkční výživu z Institutu funkční výživy a medicíny.

Jak vlastně poznám, že trpím sluneční alergií? 

Mezi příčiny sluneční alergie patří reakce imunitního systému na sluneční UV záření, některé léky a chemické látky, které zvyšují citlivost kůže na slunce. Není jasné, proč někteří lidé sluneční alergií trpí, ale roli hrají i dědičné faktory a předešlá historie kožních reakcí nebo alergií.  

Je tato vyrážka něčím specifická? 

Vzhled pokožky se sluneční alergií se může lišit v závislosti na barvě pokožky a na tom, co je příčinou příznaků. Příznaky se obvykle objevují pouze na kůži, která byla vystavena slunci nebo jinému zdroji UV záření. Projeví se během několika minut až hodin po vystavení slunci. Objeví se svědění, pálení, drobné hrbolky, které se mohou spojit ve vyvýšené skvrny, zarudnutí kůže, puchýře či kopřivka. V závažných případech se vyskytují závratě, bolest hlavy, nevolnost nebo zvracení. 

S větší intenzitou slunečního záření je důležité postupné prodlužování doby, kterou trávíte venku, aby měla vaše kůže čas se na zvýšené množství slunce adaptovat.

Vyskytuje se sluneční alergie častěji u moře?

Není to pravidlo, ale pravděpodobnost je vyšší. Mnoho lidí má příznaky sluneční alergie sezónně. Příznaky se objevují, když se prodlužuje denní světlo a lidé jsou vystaveni většímu množství slunečního záření, což je časté na dovolené, kde pokožka na tak intenzivní UV záření ještě není připravena. Důležité je proto postupné prodlužování doby, kterou trávíte venku, aby měla vaše kůže čas se na zvýšené množství slunečního záření adaptovat. 

Opalovací krémy, ochránci vaší kůže

A existuje tedy nějaká prevence sluneční alergie? 

Vyhnout se náhlému vystavení velkému množství slunečního záření, hlavně mezi 10. a 16. hodinou, protože v těchto hodinách jsou paprsky nejsilnější. Omezte dobu pobytu na slunci, vyhledávejte stín, používejte kvalitní sluneční brýle a ochranný oděv. Vyhýbejte se známým spouštěčům, například chemickým látkám, lékům, nebo kontaktu s určitým druhem potravin, o kterých víte, že způsobují vaši kožní reakci. Fototoxická může být i kosmetika na bázi esenciálních olejů z citrusů. 

Volte kosmetické přípravky s obsahem medu, vitamínu E a bambuckého másla. Chrání a hydratují pokožku a podporují její regeneraci.

Jakým přípravkům je lepší se před sluněním vyhnout? 

Každé tělo reaguje jinak, ale některé chemické látky v běžných opalovacích krémech můžou alergickou reakci vyvolat. Zkuste upřednostnit výrobky s obsahem medu, vitaminu E a bambuckého másla, tyto složky chrání a hydratují pokožku a podporují její vrozenou schopnost regenerace. Jakmile dojde k podráždění, chraňte se před budoucími problémy používáním krycích krémů a opalovacího krému na bázi oxidu zinečnatého. 

Volte opalovací krémy s vysokým stupněm SPF, vsaďte na produkty určené pro citlivou pokožku.

Můžeme si dopřát i nějaké potraviny, které reakci na slunce zmírní? 

Základem je určitě dostatečná hydratace, nejlépe v podobě čisté vody, a lehčí protizánětlivá strava plná antioxidantů, tedy ovoce, zelenina a zdravé tuky. Užívání potravinových doplňků jako je kvercetin, kurkumin a vitamin C, pomáhá snížit zánět a zklidnit imunitní reakci. 

Přibalte i doplňky stravy

První přírodní pomoc, když vás trápí sluneční alergie 

  • Extrakt z olivových listů – olivový list obsahuje živiny a antioxidanty a chrání pokožku před poškozením sluncem. Obsahuje látku oleuropein, která zpomaluje tvorbu melaninu. 
  • Šípkový olej – je účinný v boji proti podráždění pokožky způsobenému sluncem, protože je bohatý na vitamin C, který má protizánětlivé účinky. 
  • Aloe verapůsobí jako skvělý chladivý prostředek a dokáže během několika minut zklidnit pokožku a výrazně zmírnit červené vyrážky. 
  • Zelený a černý čaj – mají protizánětlivé a antioxidační účinky. Snižují počet spálených buněk a chrání vrstvy kožních buněk před poškozením. 

Zachránci kůže z přírody

A teď už nezbývá, než si jít užít sluneční paprsky! Pokud možno bezpečně, s vysokou SPF ochranou.