Přejít na hlavní obsah

Dostihla vás jarní alergie? Víme, co vám může pomoct

26. 3. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 4 minuty

Záplava rozkvetlých stromů, květin a travin, vůně posečené trávy – zní to jako pohádka. Tedy pokud nejste alergik. V takovém případě totiž pobyt venku v sezóně, kdy všechno pučí, kvete, ptáčci zpívají a všechno se nám to páruje, připomíná spíš únikovku než líbezný jara čas. Alergie se snadno vyléčit nedají. Můžeme vám ale poradit, jak si život s nimi udělat snesitelnější. 

„Jaro je ve vzduchu,“ radujeme se, aby nás vzápětí postihl jeden nebo více projevů pylové alergie. Co to vlastně alergie je? Nepřiměřená reakce imunitního systému na alergen, který pronikl do organismu. Sklon k alergiím bývá často dědičný, objevit se ale můžou v každém věku. 

Když pyly útočí  

Pylová sezóna trvá až deset měsíců. Na jaře bývá tou nejvíc proklínanou alergie na pyly ze stromů a dřevin, pozdě na jaře a v létě nás potrápí pyly z travin, obilovin a bylin, na podzim plevele. A jaké jsou projevy alergií? Pylová zrnka pronikají do očních spojivek, do nosu a způsobují svědění a kýchání. Dostávají se také do průdušek a plic a dráždí i kůži. 

Pylová alergie u dětí 

U dětí se pylová alergie nejčastěji projevuje sezonní alergickou rýmou a zánětem spojivek. Léčba alergie u dětí by měla probíhat ve spolupráci s lékařem. Pylová alergie se u dětí projevuje nejčastěji ve věku od pěti let, u nejmenších dětí jsou časté spíše alergie potravinové.  

Jaké bývají nejčastější příznaky alergie?  

  • rýma, ucpaný nos, senná rýma
  • slzení očí, zánět spojivek
  • škrábání v krku, kýchání, dušnost
  • otoky
  • bolest hlavy
  • únava
  • ekzém, kopřivka nebo jiný druh vyrážky
  • bolesti břicha
  • popř. sezónní astma

Volně dýchejte a osvěžte oči

Jak zmírnit příznaky alergie?  

K dispozici máme celou řadu očních kapek, nosních sprejů a léků, které přinášejí úlevu, potlačují zánět a uvolňují dýchací cesty. Ty můžete osvěžit i inhalátorem s minerální nebo mořskou vodou. Na samoléčbu ovšem tolik nesázejte, lepší je navštívit alergologa, který vám potvrdí, zda jde skutečně o alergii. Zároveň vyšetří dech a provede kožní, popř. krevní testy, a doporučí vhodné léky: antihistaminika pro tlumení alergické reakce, léky uvolňující dýchací cesty a léky proti zánětu.  

TIP: 

I zdravým lidem se doporučuje sbalit si na cesty (hlavně do exotických zemí) antihistaminika, tedy léky, které proti příznakům alergie pomáhají. V neznámém prostředí se totiž můžete setkat s novými alergeny. 

Léčba alergie 

Alergie se vyléčit nedají, ale můžete omezit kontakt s alergenem, na který jste citliví. Nejvíc alergenů je ve vzduchu při větrném a suchém počasí, při dešti a ve vlhku jejich počet klesá. Nejméně pylu bývá ve vzduchu po dešti, u vodních ploch (nezarostlých travinami) a v lese. Venku si také chraňte oči brýlemi a buďte opatrní při větrání, nebo si pořiďte klimatizaci s pylovým filtrem. Omezte, pokud je to samozřejmě možné, svůj pobyt venku mezi 10. a 16. hodinou, kdy je při teplém a suchém počasí alergenů nejvíce.  

Sledujte i aktuální pylové zpravodajství a pylové kalendáře u rostlin a stromů, na které jste citliví. Pylové kalendáře berte s rezervou – kvetení je vždy závislé na počasí. A myslete i na to, že pyly dokážou doletět i stovky metrů od kvetoucí rostliny.  

Vyžeňte pyl z domu 

Pyly nás trápí nejen venku, ale i ve vnitřních prostorách, kam proniknou při větrání nebo je tam sami doneseme. Přezouvejte a převlékejte se proto pokud možno v předsíni, sprchujte se a umyjte si vlasy každý den a důkladně uklízejte. Do oken můžete nainstalovat sítě proti pylu a pořídit si čističku vzduchu. Během pylové sezóny nesušte prádlo venku. Každý týden převlékejt,e ložní povlečení a nepouštějte minimálně do ložnice domácí zvířectvo, které se pohybuje venku. I když na vás dělají psí (nebo kočičí) oči. 

Vyzrajte na projevy alergie 

TIP: 

Posilujte svou imunitu – snažte se zdravě jíst, hýbejte se, vyhýbejte se stresu, posilujte mikrobiom. Projevy alergií může zmírnit i omezení příjmu potravin s vysokým obsahem histaminu.   

Lékárnička doplněná, nosní spreje, oční kapky nakoupené? Pak se „jara ve vzduchu“ není třeba bát.