Přejít na hlavní obsah

Co všechno prozradí popraskané koutky o vašem zdraví

17. 1. 2024

Jana Uhlířová

Čtení na 4 minuty

Objeví se vám občas tahle bolavá nepříjemnost a vy si pokaždé říkáte, proč a co vám v těle chybí, že se to opakuje? Máme pro vás tipy, díky kterým můžete odhalit příčiny a zároveň bolavé koutky zacelit a rychleji zahojit. Jestli se vám ale tvoří opakovaně, je na místě konzultace s lékařem.

Popraskané koutky úst jsou pěkný neřád: nejenže nám na kráse nepřidávají, navíc mohou i dost bolet. Nepříjemné trhlinky, které způsobují bolavé koutky, se často objevují na spoji horního a dolního rtu a vznikají z několika důvodů.  

Co pomáhá na prasklý koutek

Popraskané koutky: proč vznikají? 

  • Zimní chladné a větrné počasí vysušuje pokožku kolem úst a výsledkem mohou být bolavé koutky úst. 
  • Víte o sobě, že se špatně stravujete? Taky jedna z možných příčin bolavých koutků. Myslete na pestrý a vyvážený jídelníček. 
  • Hodně mluvíte, namáháte ústa nebo se často líbáte? Ústa se vám při dlouhodobě větší námaze mohou „odměnit“ bolavými koutky. 
  • Prasklé koutky často způsobí také infekce. Na vině jsou kvasinky nebo bakterie.  
  • Pijete dostatečně? Hlavně v chladném počasí na pitný režim občas zapomínáme. Dehydratace ale vysuší kůži a sníží její ochranu proti vzniku trhlin. A prasklé koutky jsou na světě.  
  • Na bolavé koutky úst často trpí i lidé s nedostatkem železa, vitamínu B nebo kyseliny listové
  • Příčinou tohoto problému může být i oslabená imunita nebo hormonální změny, případně užívání některých léků nebo antibiotik. 
  • Za častými bolavými koutky může být i chronická nebo jiná vážnější choroba. 

Pro doplnění vitamínů a podporu hojení

TIP: Trápí vás bolavý koutek úst? Skvělé hojivé účinky má med nebo aloe vera. Pomoci může i teplý obklad či konopný olej. 

Co by nemělo chybět v jídelníčku při popraskaných koutcích 

  • Červené maso, pistácie, meruňky, cizrna 
  • Špenát, brokolice, hrách, čočka nebo pórek 
  • Droždí, semínka, ořechy 

Jak vyléčit prasklý koutek? 

  1. Krok číslo jedna při prevenci a léčbě suchých a bolavých koutků úst je jasný: pohlídat si, zda máte dost pestrou stravu, dostatečně pijete, posilujete imunitní systém a chráníte svoje rty proti nepřízni počasí.  
  2. Pořiďte si speciální balzámy na rty nebo mast na prasklé koutky s přírodními složkami. V jejich složení hledejte vitamín E, avokádový olej, heřmánek, lanolín a panthenol. Tyto složky totiž účinně hydratují a regenerují. Balzámy na rty používejte podle potřeby a nezapomeňte je nanášet i na noc. Nejdřív ale zkonzultujte s lékařem, jestli bolavé koutky nejsou infekčního původu. V takovém případě byste se měli mazání koutků vyhnout, to by mohlo situaci ještě zhoršit. 
  3. Zásobte spíž potravinami s vysokým obsahem vitamínu B2 (jsou to mléčné produkty, luštěniny, ořechy) a s obsahem železa (hovězí maso, špenát).  
  4. Pijte i v zimě. A nemáme na mysli alkoholické nápoje. Vhodná je kvalitní voda, bylinkové čaje, zeleninové šťávy. Na hydrataci dbejte, hlavně pokud jste vášnivými milovníky kofeinu a alkoholu.  
  5. Pečlivě chraňte svoji pokožku proti větru. Hydratujte ji, každý den používejte krém s ochranným SPF faktorem a výživné krémy nebo kosmetickou vazelínu.  
  6. Pokud se vám bolavý koutek a infekce (nejen) na rtu často opakují, poraďte se s lékařem. Může nasadit antimykotickou mast nebo speciální antifungální krém, který vám s léčbou pomůže. Opakovaný problém bolavých koutků může ukazovat na infekční původ, nebo i vážnější příčiny. 

TIP: Jak vyléčit prasklé koutky u dětí? Určitě konzultujte s pediatrem jejich příčinu. Na vině může být kvasinková infekce, stejně jako nevyvážená strava nebo chybějící vitamíny. Důležité je taky dbát na dostatečnou hygienu u hraček, dudlíků nebo lahviček a hrnků. Balzámy na rty jsou ideální s panthenolem. U dětí sáhněte vždy ideálně po dermokosmetice 

Teď už víte, co pomáhá na popraskané koutky úst. Příčin této nepříjemnosti může být celá řada, a pokud se vám problém opakuje, je na místě návštěva lékaře.