Přejít na hlavní obsah

Co je to SPF a jak se chránit před sluncem?

12. 5. 2022

Eliška P.

Čtení na 7 minut

Ochrana pleti před sluncem je dnes alfou a omegou péče o pokožku. Čím víc budete o SPF vědět, tím snadněji se vám budou vybírat nejen opalovací krémy. Dermatologové upozorňují, že opalovací krém na obličej už je každodenní nezbytností.

Zkratku „ SPF“ zná každý, ale ně vždycky jsme si jistí, jak přípravky na ochranu kůže před sluncem vybírat anebo používat. Co to SPF vlastně je? Kolik opalovacího krému na celé tělo potřebuji nanést? A mám používat krém se SPF, pokud ho obsahuje již můj make-up? Pojďme se podívat na všechno, co by vás o SPF mohlo zajímat. 

Jaký význam má SPF?

Zkratka SPF znamená Sun protection factor, tedy „ochranný faktor“. Laicky řečeno, je to měřítko, které upozorňuje na dobu, po kterou se můžete bezpečně vystavit slunce. Pokud víte, že se spálíte za 10 minut bez krému se SPF, vynásobte toto číslo číslem ochranného faktoru na produktu. Například: opalovací krém se SPF 15 vynásobte číslem 10. 

Vyjde vám výsledek 150 minut. Právě po tuto dobu byste měli být chránění. Polední slunce je nejsilnější v letních měsících, také je nutné vzít v úvahu oblačnost i množství krému, které použijete. Nezapomeňte se před sluncem chránit i v místnostech, autě a poblíž oken. Možná to zní neuvěřitelně, ale přes okenní sklo proniká UVA záření, které způsobuje stárnutí pleti. 

Produkty

Jaký je rozdíl mezi SPF 30 a SPF 50?

Přípravek s faktorem 10 ochrání před UVB zářením z 90 %, s faktorem 30 odfiltruje 97 % záření a přípravek s faktorem 50 celých 98 % záření UVB. Zohledněte proto při výběru vhodného přípravku potřeby svojí pleti. Například pro pleť s výraznou pigmentací je bezpečnější používat SPF 50. 

A ještě jedna věc: Mezi SPF 30 a 50 můžou být velké rozdíly v textuře, hlavně co se jednotlivých značek týče. Týká se to především těch minerálních, které bývají zpravidla těžší. Existují však značky, které si technologicky dokáží vyhrát i s tímto nedostatkem. 

Bezpečné opalování

Podle nejnovějších výzkumů zaručuje denní používání ochrany proti slunci mladistvější vzhled pokožky. Základem je vědět, jakou kůži máte, co potřebuje a jak reaguje. Většinou každý z nás ví, jestli jeho pleť dobře snáší slunce anebo je citlivá a rychle zčervená. Toto rychlé zčervenání ukazuje moment, kdy pokožka křičí: „chraň mě“. 

Je dobré se opalovat s rozumem, pleti dopřát krém s dostatečným ochranným faktorem a slunit se postupně.

S vyšším ochranným faktorem se sice opálíte pomaleji, ale trvale. Doby, kdy jsme se přímému slunci vystavovali  bez použití krémů a hlavně na dlouho, „abychom se rychleji opálili“, jsou naštěstí dávno pryč. Dnes víme mnohem více o sluneční ochraně i rizicích, která s sebou opalování přináší.

Kdysi se ale ochraně nepřipisoval takový význam a rakovina kůže byla víceméně neznámým pojmem. Nezodpovědné vystavování se slunci bez ochrany může totiž vést až k tomuto druhu rakoviny a za poslední roky vzrostl její výskyt několikanásobně. Určitou prevencí může být i každoroční kontrola znamének. 

Co je to melanin a jakou hraje roli?

Melanin je pigment vyskytující se v kůži, vlasech, duhovce či sítnici a ochraňuje pokožku před poškozením světlem, tedy UV zářením. Jeho tvorbu v těle podporují mimo jiné i zelené rostliny, proto v létě neváhejte přidat do svého jídelníčku saláty, brokolici a zelené zeleninové nápoje. 

Produkty

Úplně první opalovací krém? Na ledovec!

Fenomén SPF vyvinul jeden mladý švýcarský chemik. V roce 1938 se totiž spálil na horách a na základě této nepříjemnosti se rozhodl vymyslet ochranný krém proti slunci. 

V roce 1944 jeho kolega použil určitý typ vazelíny na kůži vojáků jako fyzickou bariéru proti slunci. Dali tedy hlavy dohromady a umíchali první ochranný krém. Vznikl spojeném vazelíny, kakaového másla a kokosového oleje a nesl název „Gletcher Creme“ – tedy krém na ledovec. 

Jak dělíme UV filtry?

  • UVA – „A“ je zkratkou pro „aging“. Způsobuje stárnutí pokožky, pigmentaci a sluneční alergie. I když slunce nevidíte, stejně působí i když je zataženo.
  • UVB – „B“ je zkratkou pro „burning“. Je zodpovědný za spálení a opálení kůže.

Některé značky kromě klasických UV filtrů nabízejí i novodobé složky, které posilují úroveň ochrany před sluncem. Současné opalovací krémy na tvář obsahují také aktivní látky typu niacinamid, vitamíny anebo kyselinu hyaluronovou. Výrobci si dobře uvědomují, že se ochranné krémy stávají denní pleťovou rutinou. 

Jak působí slunce na pokožku?

Jedním z důsledků je stárnutí pleti. Kolagenová a elastinová vlákna ztrácejí svou pružnost. Ochabují a pokožka pak vypadá starší. Dalším nepříjemným důsledkem je sluneční intolerance. Svědivé vyrážky, zčervenání až pálení, se kterými má mnoho z nás svou zkušenost. Obtížně se řeší i pigmentace, která je také výsledkem nepřiměřeného vystavení slunci.

Víte, kolik opalovacího krému aplikovat?

Možná vás to překvapí stejně jako mě, ale na celé tělo potřebujeme množství o velikosti golfového míčku. Na obličej stačí množství na tři prsty. Nezapomínejte na uši, snadno se spálí. Pokožka na nich je velmi citlivá a často exponovaná.

Používání SPF během dne by se proto mělo stát běžnou součástí denní kosmetické rutiny. Krém s SPF přitom zařazujeme do ranního rituálu nakonec. To znamená, že ještě na váš denní krém aplikujete krém s ochranou proti slunci. Výběr krémů je dnes tak široký, že najít nejvhodnější texturu nebývá problém. Čím lehčí textura, tím příjemnější bude vrstvení pleťových produktů.

Make-up obsahující SPF nenahradí používání ochranného krému. Pozitivní ovšem je, že vytvoří další bariéru. Tato „druhá kůže“ chrání mnohé ženy také před možnou pigmentací.

Nestačí používat denní krém se SPF?

Váš denní krém sice obsahuje určitou ochranu pleti před sluncem, ale nedokáže plně nahradit samotný krém proti slunci. Nezabezpečí celodenní ochranu (ani ochranný krém se SPF 50 nemusí postačit na celý den). Hlavně pokud pobýváme venku a jsme vystaveni silnému slunci. V takovém případě je vhodné SPF reaplikovat. 

Jak na to?

Reaplikace SPF zní složitě, ale žádná věda to není. Pochopitelně si nemusíte odličovat make-up a nanášet všechny přípravky znovu. Stačí třeba použít produkty ve formě spreje. Během dne mám Anthelios osviežujúci sprej na tvár proti lesku SPF 50 v kabelce a snadno jej na make-up aplikuji, když je potřeba.

U vody můžeme používat tónovací ochranné krémy. Zčásti dokážou nahradit make-up a poskytují dokonalou ochranu. Bývají dokonce i voděodolné, ale přesto počítejte s tím, že ve vodě se část ochrany může smýt. V takovém případě nanáším tónovací krém se SPF nanovo a klidně i přes původní vrstvu. Berte v úvahu i používání ručníku, mechanické tření také dokáže ochranu pokožky narušit.

Doplňky výživy jako prevence před škodlivými vlivy slunce

Nejznámějším výživovým doplňkem je betakaroten. Pokud se chystáte vystavovat slunci intenzivněji než běžně, připravte vaši pokožku na zvýšený nápor UV záření, například pomocí GreenFood Nutrition Beta Caroten

Po působení slunečního záření totiž v kůži vznikají volné radikály. Jsou zodpovědné za již zmiňované stárnutí pleti, ale také za prekarcinogenní změny v buňkách. Betakaroten potlačuje negativní vliv a pomáhá napravovat škody způsobené UV zářením. Navíc kůži dodává rovnoměrný bronzový nádech a urychluje proces opálení.

SPF a děti

Miminka sluníčku nevystavujeme, jejich pokožka ještě nemá schopnost vlastní ochrany. Je citlivá, snadno se spálí a přehřeje. Děti chráníme před sluncem především pomocí vhodných oděvů, při venkovních hrách nebo ve vodě je ideální používání co nejvyšší ochrany. Chodíte s dětmi často ven? Mějte s sebou po ruce menší balení opalovacího krému na obličej.