Přejít na hlavní obsah

Náš seriál Body shaming: Nejste „jen“ tělo. Jste mnohem víc!

11. 1. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 5 minut

Koncept Body shamingu asi znáte. Lichotky, které nejsou lichotkami, bezostyšné komentování vzhledu druhých, posměšky, možná šikana. Tenhle nezdravý trend má ale světlou stránku – mluví se díky němu o vzhledu i péči o sebe. A protože jsme víc než jen náš dekolt, vrásky či obvod pasu, rozhodli jsme se tomuto tématu podrobněji věnovat v našem novém seriálu.

Řekla jste si dnes, že vám to sluší, nebo se na sebe usmála? Máte se stejně ráda namalovaná i nenamalovaná, nahá i oblečená? Nebo tyhle „povrchní věci“ neřešíte?  

Chceme být krásné, ale trochu při tom zapomínáme na to, že krása není jen o vzhledu. Diskuzi o respektu k sobě odstartoval i trend z pekla: Body Shaming. Díky němu nám ale může dojít důležitá věc: to, že jsme boží takové, jaké jsme! Teď a tady. Seriál o Body Shamingu, jehož první díl čtete, by vám v lásce k sobě samým mohl být průvodcem. A my se budeme snažit, aby opravdu byl. 

Co je Body Shaming? 

Zostuzování, ponižování a kritika tělesných rysů. Nejčastěji kvůli nadváze, ale důvod se vždy najde: někdo je moc tlustý, někdo hubený, další má odstáté uši a tamten křivý nos… Probíhá online i v reálu a u terčů posměchu ústí až v úzkosti a poruchy příjmu potravy. Hejty neovlivníte, ale můžete se jich neúčastnit a být inspirací, jak mít respekt a zdravý přístup k tělu. Ať je jakékoliv.  

Rozmazlujte své tělo i duši

Jak na to? 

1. Naučte se mít ráda své tělo. Snadno se to napíše, realita bývá obtížnější. Respektujte své tělo a jeho potřeby, oceňte vše, co díky němu zažíváte a co tělo zvládá. Postupně přijměte i části, které se vám nelíbí, ale činí vás jedinečnými.  

2. Přikloňte se k „body neutralitě“. Body pozitivita je fajn, ale ne všichni máme hned odvahu milovat kila navíc, fotit si celulitidu na insta, milovat jizvy a změny, které přináší věk a gravitace. Smířit se s věcmi, které se nám na nás nelíbí třeba celý život, není snadné. Chce to čas, trpělivost, laskavost a přijetí.  

3. Pozor na pseudolichotky. Věty jako „vidíš, jak jsi krásně zhubla“ či „vypadáš dobře, jak ti lezou klíční kosti“ nejsou lichotky. I když to lidé myslí dobře, pořád se opírají o vzhled. Nikdy nevíte, jestli se nedotknete citlivého místa. Dotyčný může trpět poruchou příjmu potravy, ztrácet kila kvůli depresi či mít ke své váze tisíc dalších důvodů.  

4. Lichotky stavte na osobnosti, ne na looku. Řekněte kámošce, jak moc oceňujete, že jí můžete zavolat ve tři ráno, abyste se dohodly, kam zakopete tělo nevěrného milence. Složte poklonu kolegyni, že vám pomůže, i když už sama nemůže.  

5. Pečujte o sebe. Neterorizujte se dietami, nedělte věci na dobré a špatné, ale volte uměřenost. Čokoládovým dortem můžete zajídat špatný pocit či negativní emoce a pak se točit ve spirále výčitek. Nebo ho můžete brát jako občasný požitek a vyjádření sebelásky.  

6. Nesrovnávejte se. Krása je v nedokonalosti. Nenuťte se do toho, co vidíte online – ne všichni začínáme den zeleným smoothie a dvěma hodinami pilates. A je to v pořádku. 

7. Učte děti, že jejich tělo je jejich. Ti, kdo vyrůstali v 80. letech, si to možná pamatují: bodří „strejcové“, kteří si nás bez dovolení posadili na klín, zatímco se okolí smálo, nevkusné připomínky dospělých o našem těle, které všem přišly vtipné. Co hůř – normální. Vaše tělo je jen vaše, říkejte dcerám i synům, a dotýkat se ho lidé můžou jen s vaším souhlasem. 

Zdravé tělo je krásné tělo

Body pozitivita je fajn, ale… 

Nestarejte se tolik o to, jak vypadáte, ale jak se cítíte. Přístup, kdy respektujete tělo, i když není takové, jaké byste si přála, se jmenuje body neutralita. Nemusíte ho milovat ani nenávidět. Nenuťte se do něčeho, co nejste vy. Mohl by přijít stres a pocit nedostatečnosti. A z toho kolotoče, který nám diktují nejen sociální média, je třeba vystoupit.  

Jste přece boží 

Odpočiňte si od honby za dokonalostí. Funguje to líp než zběsilá předsevzetí jako „zhubnu deset kilo a „budu každý den cvičit“, která jsou v únoru stejně vypelichaná jako valentýnští medvídci v létě. Jste božské takové, jaké jste, s pár kily navíc, o pár kil lehčí, s bříškem po porodu, s pihami, vráskami, brýlemi, vlastními řasami, nehty i vlasy.  

Nejste „jen“ tělo, ale mnohem víc. Protože dokonalost neexistuje. Jste to vy, originál, jedinečný dílek v mozaice lidského bytí. Tak si to každý den připomínejte hned ráno po probuzení. 

Těšte se: Příště vás pozveme do postele. I tam totiž Body Shaming najdeme.