Jak na to?
1. Naučte se mít ráda své tělo. Snadno se to napíše, realita bývá obtížnější. Respektujte své tělo a jeho potřeby, oceňte vše, co díky němu zažíváte a co tělo zvládá. Postupně přijměte i části, které se vám nelíbí, ale činí vás jedinečnými.
2. Přikloňte se k „body neutralitě“. Body pozitivita je fajn, ale ne všichni máme hned odvahu milovat kila navíc, fotit si celulitidu na insta, milovat jizvy a změny, které přináší věk a gravitace. Smířit se s věcmi, které se nám na nás nelíbí třeba celý život, není snadné. Chce to čas, trpělivost, laskavost a přijetí.
3. Pozor na pseudolichotky. Věty jako „vidíš, jak jsi krásně zhubla“ či „vypadáš dobře, jak ti lezou klíční kosti“ nejsou lichotky. I když to lidé myslí dobře, pořád se opírají o vzhled. Nikdy nevíte, jestli se nedotknete citlivého místa. Dotyčný může trpět poruchou příjmu potravy, ztrácet kila kvůli depresi či mít ke své váze tisíc dalších důvodů.
4. Lichotky stavte na osobnosti, ne na looku. Řekněte kámošce, jak moc oceňujete, že jí můžete zavolat ve tři ráno, abyste se dohodly, kam zakopete tělo nevěrného milence. Složte poklonu kolegyni, že vám pomůže, i když už sama nemůže.
5. Pečujte o sebe. Neterorizujte se dietami, nedělte věci na dobré a špatné, ale volte uměřenost. Čokoládovým dortem můžete zajídat špatný pocit či negativní emoce a pak se točit ve spirále výčitek. Nebo ho můžete brát jako občasný požitek a vyjádření sebelásky.
6. Nesrovnávejte se. Krása je v nedokonalosti. Nenuťte se do toho, co vidíte online – ne všichni začínáme den zeleným smoothie a dvěma hodinami pilates. A je to v pořádku.
7. Učte děti, že jejich tělo je jejich. Ti, kdo vyrůstali v 80. letech, si to možná pamatují: bodří „strejcové“, kteří si nás bez dovolení posadili na klín, zatímco se okolí smálo, nevkusné připomínky dospělých o našem těle, které všem přišly vtipné. Co hůř – normální. Vaše tělo je jen vaše, říkejte dcerám i synům, a dotýkat se ho lidé můžou jen s vaším souhlasem.