Přejít na hlavní obsah

Pánové, nevzdávejte to! Tohle funguje při vypadávání vlasů

4. 10. 2023

Jana Pilát Krajčová

Čtení na 4 minuty

Přáli byste si ležérně pohazovat hustou hřívou jako Jason Momoa, ale místo toho to začíná vypadat spíš na Bruce Willise. Je sice zatraceně sexy, ale je nám to jasné –⁠ nervozitu ze ztráty vlasů to nesmaže. Zvlášť, když vám ještě nebylo ani čtyřicet. Nebo třicet. Poradíme, co dělat.

K jádru pudla 

Nejdřív zkuste rozšifrovat, proč se tělo rozhodlo, že mu bez vlasů bude lépe. Nemůže za to vaše oblíbená kšiltovka ani to, že se denně neobejdete bez gelu na vlasy. Nejčastější příčinu odhalíte pohledem na své příbuzné. Geny nepřelstíte, a pokud se váš tatínek a dědeček s vypadáváním vlasů potýkali také, nejspíš vás stihne podobný osud. Jmenuje se androgenní alopecie. O co jde? Vlivem testosteronu a jeho přeměny na aktivnější dihydrotestosteron (DHT) se vlasové folikuly zmenšují, vlasy jsou slabší a kratší a směrem k temeni začínají couvat.

Za ztrátou vlasů ale mohou být i jiné faktory, například stres nebo emoční šok. Stejně tak i nejrůznější nemoci, ať už jde o kožní potíže, nebo autoimunitní onemocnění, které vede k ložiskovému vypadávání vlasů, tzv. alopecii areata. A nebo za tím může vězet nedostatek vitamínů, především B12.  

Začněte bojovat s vypadáváním už ve sprše

Kolik je vlastně příliš? 

Pokud tušíte, že v úbytku vlasů nemá prsty genetika, nemusíte si hrát na detektiva a pídit se po příčinách sami. Navštivte odborníka – trichologa nebo dermatologa. Ale ještě než se k němu vydáte, spočítejte si, kolik vlasů vám denně vypadne. Opravdu, je to důležité! Pokud jich napočítáte méně než 100, možná je všechno v pořádku, to je totiž běžné číslo. Zdá se to hodně, ale když uvážíme, že vlasů na hlavě máme okolo 100 000… 

Cílená péče proti vypadávání vlasů

Nejlepší léčba? Prevence! 

Že to nakonec s tím vypadáváním vlasů tak horké nebude? I tak je dobré nepodceňovat prevenci. Zvlášť pokud tušíte, že tento problém stejně dříve nebo později přijde. Jaká opatření nastolit?  

Přidejte péči blokující DHT 

Jednoho z viníků známe, tak se nebojte proti němu vytáhnout zbraně. Proti DHT působí třeba ketokonazol, kofein, kyselina azelaová nebo olej z dýňových semínek. To jsou látky, které ve svém šamponu proti vypadávání vlasů chcete.   

Masírujte! 

Když vás bolí záda, pomůže masáž. A když vám ubývají vlasy, pomůže taky. Skutečně, existují na to studie. Masáž pokožky hlavy podporuje krevní cirkulaci, čímž se k vlasovým folikulům dostává více živin a kyslíku. Ty pak pracují lépe, a vlasy rostou dokonce silnější. Navíc je to dost příjemné a zbavíte se tím stresu, dalšího zdroje problémů. Musíte ale masírovat pravidelně (ideálně každý den) a po dobu alespoň 5 minut. Takže plochý kartáč na vlasy do ruky a jde se na věc!  

Zamyslete se nad jídelníčkem (a životosprávou) 

Slyšeli jste to už stokrát, ale hrozba ztráty vlasů může být tou správnou motivací začít trochu více přemýšlet nad skladbou svého jídelníčku. Protože cigareta, sklenička alkoholu a fast food ještě nikomu ke krásné kštici nepomohly. 

Nečekejte, jednejte 

Je vám při pohledu na vypadané vlasy v odtoku sprchy jasné, že problém už je na scéně? Na nic nečekejte a vyrazte k odborníkovi. Čím dříve problém začnete řešit, tím větší šance na záchranu vlasů existuje.  

Masáží proti vypadávání

Vlasy padají, co teď? 

Na rovinu, boj proti vypadávání vlasů není jednoduchý, zvlášť když v něm má prsty genetika. Ale to neznamená, že se jich máte jen tak vzdát! Pokračujte s tipy výše, poslouchejte rady lékaře a vezměte si na pomoc doplňky stravy. Aminokyseliny zvané cystein a methionin jsou vašimi novými nejlepšími kamarády, ale sáhnout můžete třeba i po kolagenu, který jako bonus vylepší i pleť, pokožku těla nebo nehty.  

Tohle zařaďte do jídelníčku

Už víte, jak a čím získáte svou hřívu zpátky? Možná se nestanou zázraky, ale pamatujte, že každý vlas se počítá. A i kdyby byl proces ztráty vlasů nezvratný, pořád si můžete říct, že jste pro jejich záchranu udělali všechno, co jste mohli.