Léto je pro vlasy dřina
Slunce, moře, chlorované bazény… to všechno vlasy v létě namáhá a vysušuje. Čepice, klobouky, přilby na kolo? Mechanické poškození vlasů je jisté. Více se potíte a častěji stojíte pod sprchou a myjete i vlasy. Jenže neopatrné mytí narušuje přirozený mikrobiom vlasové pokožky. A nakonec, kdo se v létě stará o životosprávu? Zmrzliny, koktejly, all inclusive… Nic, v čem by byly vitamíny a minerální látky, které by pomohly vyživovat vaše vlasy.
Zkrátit, nebo bojovat za krásné vlasy?
Jsou šedavé, bez lesku, krepaté, oslabené, roztřepené? Není se co divit, že se vám to chce vzdát a objednat se rovnou na stříhání. A ano, někdy je to dokonce to nejmoudřejší, co můžete udělat. „Některé vlasy jsou po létě totiž tak zničené, že jim chybí takzvaná kutikula, vrchní šupinkatá vrstva, které je při správné péči zahlazená a vlasy se lesknou. Ale když chybí? Pak není co zahlazovat a jediným řešením jsou nůžky!“ říká Ivana Pokorná z Kliniky estetické medicíny Formositas.
Kdo nestříhá, vyživuje a pečuje!
Na kadeřníka to nevypadá a chcete zachránit, co se dá? Pak pojďme začít tím, že rozlišíme péči o vlasové vlákno a péči o vlasovou pokožku. Protože to pokaždé znamená něco jiného.
- Vlasová pokožka potřebuje výživu zevnitř
„Vlasová pokožka je jako záhon, ze kterého vlasy rostou. A pokud mají být krásné, musí dostat výživu,“ konstatuje Ivana Pokorná. Proto nejdřív patří do nákupního košíku zelenina, ovoce, kvašené mléčné produkty, ryby, ořechy, cereálie. Vyvážená strava. Protože ta rozhoduje. Pokud tělu nic z toho nedodáváte, pak si pro minerální látky sáhne k vlasové pokožce, která je jejich štědrým zdrojem.
„Tělo by mohlo jít a brát je z kostí, šlach, nicméně to by bylo život ohrožující. Zatímco to, že vám z nedostatku výživy vypadají vlasy, vás neohrozí. Ale právě proto jsou vypadávající vlasy, pokud se jinak těšíte dobrému zdraví, signálem, že musíte ve výživě přitlačit, a nejen po létě,“ varuje odbornice.
Pomohou i doplňky stravy pro vlasy. „Zásadní je magnézium, kalcium, selen, zinek, křemík, biotin a vitaminy A, B, C, D a E. Také zapomínáme, že některé vitaminy jsou rozpustné v tucích - A, D, E, K, a aby se vstřebaly, podpořte je omega-3 mastnými kyselinami. Spolu s omega-3 kyselinami nezapomeňte na takzvané polyfenoly, jež vám vedle potřebných omega 9 kyselin nabídne olivový olej. Stačí jedna lžíce denně. Polyfenoly jsou významně zastoupeny rovněž ve vlašských ořechách, bobulovinách nebo slupkách ovocných plodů,“ doporučuje Ivana Pokorná s tím, že na zlepšení si i při bezchybné výživě a péči počkáte zhruba dva měsíce.