Přejít na hlavní obsah

Svátky a večírky bez pálení žáhy: Pomůže kefír, chia i jablečný ocet

22. 12. 2022

Jana Uhlířová

Čtení na 4 minuty

Vánoční stoly na večírcích i doma bývají plné pochoutek. Chcete si dopřát lososa, chlebíčky i cukroví a zapít je bublinkami, ale myslíte na to, jak se krotit, aby vás netrápil překyselený žaludek? Naštěstí víme, jak si užijete lukulských hodů bez toho, abyste k ránu nadávali jak přejedený černý pes v Pejskovi a kočičce. Takže – co jíst, pít, dělat a nedělat ani po půlnoci?

Co způsobuje pálení žáhy 

Odborně řečeno jde o zpětný tok žaludeční kyseliny do jícnu a ústní dutiny. Většinou se projevuje bolestivým pálením na hrudi, které stoupá až do úst, a to celé kyselým pocitem puse.  

„Pálení žáhy nejčastěji způsobuje přejídání, kořeněná či pálivá jídla anebo nezdravý životní styl s přemírou stresu,“ vysvětluje Klára Nekužová, naturopatka z Institutu funkční medicíny a výživy. „Konzumace čokolády, kávy, perlivých nápojů, smaženého a kořeněného jídla může tyto projevy zhoršovat. Stejně jako velmi kyselá jídla nebo kyselé potraviny, například citrusové plody.“ Časté je také pálení žáhy v těhotenství, za které jsou zodpovědné hormonální změny a snížená funkce uzávěru mezi žaludkem a jícnem. 

Co je dobré na pálení žáhy

Vánoce, čas, kdy si dopřejeme 

Klišé říká, že prevence je lepší než léčba. A jako skoro všechna klišé je i tohle pravdivé. Takže  jak předejít pálení žáhy? Překyselený žaludek totiž asi není ten společník, se kterým chcete jít z večírku domů. Navíc pracovní mecheche plné laskomin a alkoholu plynule přecházejí v domácí obžerství, kde si dáme tamhle pár kousků lineckého, tuhle pár lžic salátu, chipsy, chlebíčky, zase cukroví, sklenka šampaňského…  

Vánoční pohoda je mnohdy spjata s dopřáváním si a povolením si pásku u kalhot. Jenže než se nadějeme, může nám dát naše tělo najevo, že takhle tedy rozhodně ne. Třeba pálením žáhy.  

Základem správného trávení je důkladné kousání a jezení v klidu

„Pokud se chcete vyvarovat nepříjemných projevů refluxu, doporučuji se nepřejídat a nepřehánět to s alkoholem ani o svátcích,“ říká odbornice. Klasické sváteční speciality, jako je bramborový salát s majonézou nebo tradiční cukroví, můžete letos vylepšit o odlehčené varianty a zdravé postupy. „Pokud se během svátků nezapomeneme hýbat, naše tělo nám určitě poděkuje a my tak budeme moct do nového roku vykročit o něco lehčí,“ říká Klára Nekužová. 

Podpořte trávení správnými doplňky

Co pomáhá na pálení žáhy 

Krátkodobě, ve chvíli krize, samozřejmě pomůžou čaje, tablety, léky a další přípravky proti pálení žáhy. Pro úpravu trávení dlouhodobě je vhodné vyhýbat se pro vás „problematickým“ potravinám a jíst snadno stravitelná jídla. Vyzkoušet můžete dušenou zeleninu nebo dušená jablíčka se skořicí a hřebíčkem.  

„Do jídla můžete začít přidávat kvalitní jablečný ocet na podporu správného trávení,“ doporučuje Klára Nekužová. Podle ní jsou vhodné také fermentované potraviny, jako jsou například kefíry a jogurty z lokální bio produkce. Jako funkční potravinu můžete do jídelníčku zařadit gel z chia nebo lněných semínek nebo také 100% gel z aloe vera, který uklidňuje podrážděné sliznice. 

Jemně zklidněte žaludek

Kdy zajít k lékaři 

Pokud vám na časté pálení žáhy nezafunguje základní úprava jídelníčku, problém trvá dlouhodobě a trápí vás často i pálení žáhy v noci, je čas sebrat odvahu a objednat se k lékaři. Právě ten může zjistit příčinu a doporučit vhodnou léčbu. Pokud si nevíte rady, jak správně nastavit jídelníček, můžete se obrátit na naturopata, který vám v rámci prevence může doporučit, jak upravit svůj životní styl. 

Už víte, jak vyléčit pálení žáhy a jak se zbavit překyselení žaludku? Pak si Vánoce a sváteční hodokvasy užijte naplno!