Jarní deprese spadá mezi sezónní deprese. Ty provází některé lidi pouze v určitém roční období. Znáte určitě tu špatnou náladu, když na podzim ubývá světla a začíná být chladno a sychravo... Ale kromě té zimní je tu právě i atypická jarní, o jejíchž přesných příčinách se zatím spíše spekuluje.
Zažít jarní únavu jako důsledek měsíců bez slunce a čerstvé a výživné stravy, kterou v zimě měníme za sladká a tučná jídla, je běžné. Ale mít na jaře depresi? Z čeho? Ze slunce?
Kupodivu to může být opravdu ze slunce. Existují mezi námi světloplaší lidé. Jsou tu ti, kterým vyhovuje introvertní pojetí zimních měsíců a návrat společenského ruchu slunných dní je zasáhne jako trest. Také platí, že zatímco tělo například i hormony v zimě produkovalo poněkud líně, na jaře je jako „nastřelené“ a blázní. Však víte, jak se říká, že na všechny leze jaro. A ne každý je na to stavěný.
Na rozdíl od běžného typu depresí lze u té jarní vysledovat právě její sezónnost. Souvisí například s týdnem, kdy rozkvetou první sněženky, začne vaše pylová sezóna nebo přijde 1. máj, který nenávidíte prostě jen proto, že všichni řeší lásku... Možná jste právě v jarních měsících někoho ztratili? I to může být střípek v mozaice příčin jarní deprese.
„Také si sčítáme neúspěchy z nedotažených novoročních předsevzetí. A ignorujeme i onu jarní únavu. I když nám ji tělo signalizuje, nejdeme mu na pomoc, čímž riskujeme mnohem hlubší disbalanci,“ vysvětluje Karolína Kunftová, jež se věnuje naturopatii. To je obor celostní přírodní medicíny kombinující nutriční terapii, odbornou diagnostiku i léčení bylinkami.
Víte, že odborníci o sezónních depresích obecně mluví jako takzvaných sezonních afektivních poruchách – Seasonal Affective Disorder se zkratkou SAD, což trefně odkazuje k anglickému „smutný“.
Týká se jarní deprese přímo vás? Uvidíte, brzy bude zase dobře. Když nic jiného, má tu výhodu, že postupně opravdu odezní. A když to o ní dopředu víte, zvládá se zase o něco snáz. Držíme palce!