Jarní deprese má svá specifika
Jarní deprese spadá mezi sezónní deprese. Ty provází některé lidi pouze v určitém roční období. Znáte určitě tu špatnou náladu, když na podzim ubývá světla a začíná být chladno a sychravo... Ale kromě té zimní je tu právě i atypická jarní, o jejíchž přesných příčinách se zatím spíše spekuluje.
Zažít jarní únavu jako důsledek měsíců bez slunce a čerstvé a výživné stravy, kterou v zimě měníme za sladká a tučná jídla, je běžné. Ale mít na jaře depresi? Z čeho? Ze slunce?
Co může pomoci při propadech nálad i stresu
Jaké má jarní deprese příčiny?
Kupodivu to může být opravdu ze slunce. Existují mezi námi světloplaší lidé. Jsou tu ti, kterým vyhovuje introvertní pojetí zimních měsíců a návrat společenského ruchu slunných dní je zasáhne jako trest. Také platí, že zatímco tělo například i hormony v zimě produkovalo poněkud líně, na jaře je jako „nastřelené“ a blázní. Však víte, jak se říká, že na všechny leze jaro. A ne každý je na to stavěný.
Jaký je rozdíl mezi jarní depresí a klasickou depresí
Na rozdíl od běžného typu depresí lze u té jarní vysledovat právě její sezónnost. Souvisí například s týdnem, kdy rozkvetou první sněženky, začne vaše pylová sezóna nebo přijde 1. máj, který nenávidíte prostě jen proto, že všichni řeší lásku... Možná jste právě v jarních měsících někoho ztratili? I to může být střípek v mozaice příčin jarní deprese.
Každý fail se počítá
„Také si sčítáme neúspěchy z nedotažených novoročních předsevzetí. A ignorujeme i onu jarní únavu. I když nám ji tělo signalizuje, nejdeme mu na pomoc, čímž riskujeme mnohem hlubší disbalanci,“ vysvětluje Karolína Kunftová, jež se věnuje naturopatii. To je obor celostní přírodní medicíny kombinující nutriční terapii, odbornou diagnostiku i léčení bylinkami.
Když vám kromě nálady dochází i energie
Víte, že odborníci o sezónních depresích obecně mluví jako takzvaných sezonních afektivních poruchách – Seasonal Affective Disorder se zkratkou SAD, což trefně odkazuje k anglickému „smutný“.
Naturopatka Karolína Kunftová doporučuje:
- Chystejte si co nejbarevnější talíře se stravou bohatou na vlákninu. Pestrost stravy se postará o pestrou paletu vitamínů a minerálních látek, vláknina vyživí střevní mikrobiom, který je až z 80 % producentem serotoninu, hormonu dobré nálady.
- Choďte ven. Za každého počasí. Japonské studie prokázaly, že už pouhá půlhodinka v přírodě dokáže o 40 % snížit produkci stresových hormonů adrenalinu a kortizolu. Obecně přidejte fyzické aktivity od procházek, rytí se v zemi až po sex.
- Zaměřte se na adaptogeny. Protože ty nám pomáhají se adaptovat na náročné situace i vnější prostředí. A nejlepší z nich jsou nootropika, s nimiž bude v kondici celá nervová soustava!
- Zkuste terapii světlem a sežeňte si panely červeného světla, které pozitivně ovlivňuje náladu.
- Zkoumejte, díky čemu kromě mikrobiomu ještě tělo vyrábí hormony dobré nálady. Je to třeba aminokyselina L-tryptofan, která se překlápí nejen do serotoninu, ale večer i do melatoninu, tedy umí podpořit dobré spaní. Můžete ji získat z doplňků stravy, ale také krůtího masa, vajíček, ořechů… A aby L-tryptofan fakt fungoval, potřebuje ještě B-komplex.
- A co bylinky pro lepší náladu? Nejlepší je třezalka tečkovaná, ale do té se nepouštějte bez konzultací s lékařem. Na to má dost kontraindikací. Hodně můžete vytěžit z rakytníku, sporýše, chmele, mučenky, meduňky. To když se chcete zklidnit. A na dopoledne, pro energii, se hodí rhodiola, indický ženšen, sibiřský ženšen, gotu kola.
- Inspirujte se jihoamerickou energetickou medicínou, která říká, že každá barva má své světelné frekvence, jež citelně působí na lidský organismus. Na jarní deprese se hodí žluté, oranžové nebo jasně zelené potraviny.
- A péče o psychiku? Jakkoliv se doporučují, u depresí s meditacemi zacházejte opatrně. Místo toho se zabydlete v systému drobných radostí. Pouštějte si komedie, vtipná videa, pobavte se s přáteli, objímejte ty, co máte rádi...
Týká se jarní deprese přímo vás? Uvidíte, brzy bude zase dobře. Když nic jiného, má tu výhodu, že postupně opravdu odezní. A když to o ní dopředu víte, zvládá se zase o něco snáz. Držíme palce!