Přejít na hlavní obsah

Má se vaše pleť bát vánočního přejídání? Tady jsou triky, jak ji udržet v pohodě

19. 12. 2023

Jana Krajčová

Čtení na 5 minut

Pokud jste mistrem sebedisciplíny jako Victoria Beckham a ani o svátcích nevybočujete ze svých stravovacích nebo kosmetických návyků, gratulujeme, tleskáme. Ale jestli jste spolu se mnou v týmu těch, koho během vánočních radovánek vůle často zklame, tenhle článek je přesně pro vás.

Vánoční strašáci pokožky 

Hlavní hrozba je nasnadě. „Během Vánoc se často přejídáme a pochutnáváme si na cukroví a spoustě tučného jídla, což má negativní vliv na naše zažívání, které je úzce spjato se stavem pleti,“ uvádí Aghni Valášková z kosmetického salonu Kosmetička Brno. I když se v tomto ohledu držíte zkrátka, nebezpečí číhajících na pleť je víc.  

Alkohol 

Potvrzují to průzkumy, ale tušíme to i bez nich – během prosince spotřeba alkoholu roste. A nejspíš taky víte, že vzhledem k jeho odvodňovacím účinkům dochází při konzumaci k dehydrataci organismu, včetně pleti. A protože se pak tělo snaží, aby už o další vodu nepřicházelo, budíme se po večírku oteklí. Alkohol také rozšiřuje cévy a způsobuje začervenání, což pocítíte hlavně v případě, že máte sklony k rosacei.  

Řešení: Důležité je každý drink prokládat dostatečným množstvím vody, nejít do extrémů a nezhoršovat situaci tím, že si o půlnoci dáte ještě fastfood, který je plný soli a jen přispívá k vysušování.  

Pomozte pokožce s hydratací

Sladké jídlo 

Taky můžete lidem, kteří tvrdí, že jim sladké nechutná, jen tiše závidět, zatímco s výčitkami saháte po dalším perníčku? My z druhého tábora to máme o Vánocích těžké – nedovedeme odolat, ale přitom víme, že všechny ty sladkosti nám patrně vyčte nejen váha, ale i pleť. „Přemíra cukru vede k nadměrné tvorbě kožního mazu, a je tak častou příčinou vzniku kožních problémů, zejména akné,“ uvádí kosmetička a dodává: „Zároveň se ale projevuje také povadlou, hrubou kůží a výskytem vrásek, kvůli ztrátě elasticity a kolagenu.“ 

Řešení: Nebudeme ale dělat z cukroví většího strašáka, než je. Pár kousků vám pleť plnou pupínků nezpůsobí, takže i tady platí heslo: dopřejte si, ale s rozumem. Pokud vaše ruka sahá do mísy se sladkostmi častěji, než byste chtěli, zkuste si před každou návštěvou dát běžné jídlo nebo třeba ovoce. Anebo letos upečte zdravější varianty cukroví.  

Stres a nedostatek spánku 

Pokud se už od začátku adventu stresujete, jak to všechno stihnete a na co jste zapomněli, nejspíš vám to vaše pleť k novému roku spočítá. Stres může vést opět k nadměrné produkci kožního mazu a zhoršovat akné, ale i jiná kožní onemocnění, jako jsou ekzémy či psoriáza. A protože stresové hormony také rozkládají kolagen a elastin, urychluje i stárnutí pleti. Když k tomu navíc připočteme kruhy pod očima z nevyspání, je jasné, že to chce plán.  

Řešení: Lehko se to říká, hůř provádí, ale zkuste letos celý advent i samotné Vánoce pojmout v klidu. Naučte se z běžného rozvrhu vymazat činnosti, které vám způsobují spoustu stresu a žádnou radost, a pro změnu dělejte věci, které vás baví. Zajděte si na dlouhou procházku, dejte si vanu, čtěte, cvičte jógu, malujte. Celé je to o vnitřním nastavení (a možná i zbytku rodiny), ale jakmile ten krok jednou uděláte, budete mít pohodu. Nejen o Vánocích. 

Zanedbaná péče 

„Vánoční“ problémy s pletí nejsou jen o tom, co najednou děláme navíc, ale i o tom, co z běžné rutiny vynecháváme. Což je často poctivá péče o pleť, která jde kvůli všem večírkům, přípravám nebo cestování stranou.  

Řešení: Nemusíte si zrovna naplánovat beauty day, ale nezapomínejte alespoň na nezbytný základ. „Důležité je dodržovat odličování a čištění pleti, aby nedocházelo k ucpání pórů a vzniku pupínků,“ uvádí Aghni Valášková a přidává tip: „Na návštěvy s přespáním si vždy poctivě sbalte svoji kosmetiku, ať pak nemusíte sahat po tom, co kde najdete.“ 

S novým rokem zpátky v topu 

Pokud se během svátků vyloženě neutrhnete ze řetězu, není třeba věci zbytečně dramatizovat a začínat hned v lednu kompletní detox. Ale povzbuzení pokožka po náročném období nejspíš přivítá.  

Zásadním bodem, i vzhledem k chladné části roku, je hydratace. Pokud jej běžně nepoužíváte, hodí se podle odbornice zahrnout do své péče hydratační pleťové sérum. Kyselina hyaluronová dokáže v tomto ohledu zázraky, takže víte, jaké vybrat. A přidat můžete podle kosmetičky i další extra krok, pleťovou masku. Čisticí maska na obličej se nabízí jako jasná volba (jen pozor, některé vysušují a nejsou tak optimální pro všechny typy pleti), ale fungovat bude i zklidňující a hydratační varianta.  

Vraťte svou pleť do normálu

Balanc, to je to slovo, které ideální přístup k Vánocům shrnuje nejlépe. A když se ho budete držet, bude v pohodě vaše pleť, tělo a vy samotní. Zkusíte to s námi?