Přejít na hlavní obsah

Parfém, nebo toaletka?

28. 7. 2022

notino.cz

Čtení na 2 minuty

Jsou vůně, které s vámi vydrží celý den, ale také vůně, o kterých za chvíli nikdo neví. O tom, kam patří ta vaše, rozhoduje koncentrace vonných složek, jež spolu s vodou a alkoholem vůni tvoří.

Jaké jsou tedy rozdíly v koncentraci vonných složek? Značku od značky se to lehce liší, ale pro orientaci je dobré pamatovat si: 

  • Eau Fraîche je nejjemnější. Koncentrace vůně se pohybuje do 3 % a jejím úkolem je vás hlavně okamžitě osvěžit. Označení Eau Fraîche bývá součástí názvu vůně, takže si ji nespletete. A použít ji můžete klidně i na oblečení.
  • Eau de Cologne nosí zkratku EdC a koncentraci 2‒4 % vonných látek. Skvělá je ve chvílích, kdy nechcete poutat pozornost, a přesto toužíte vonět. Vydrží asi dvě hodiny. Je šik, ale nevtíravá.
  • Eau de Toilette (EdT) neboli toaletní voda či „toaletka“ obsahuje až 5‒15 % vonných ingrediencí a vydrží cca pět hodin. Je to vůbec nejoblíbenější koncentrace pro denní nošení!
  • Eau de Parfum (EdP) je parfémovaná voda s koncentrací 15‒20 %. Připlatíte si, ale můžete se spolehnout, že ji stačí použít jednou, a zvládne s vámi v klidu i osm hodin.
  • Parfume (Soi de Parfum, SdP) je se svými až 20‒30 % (výjimečně až 40 %!) vonných esencí nejintenzivnější verzí vůně, kterou si můžete vybrat. Ale opatrně s ní. Hodí se hlavně pro výjimečné události a aplikuje ve velmi malém množství. I tak funguje opravdu dlouho (i více než 12).

Každá vůně má svoji hlavu… a také srdce a základ! Tak se říká svrchním, středním a spodním tónům vůně, které se postupně uvolňují. Jako první cítíte tóny hlavy – bývají nejlehčí, nejsvěžejší a často rozhodují o tom, jestli si vůni koupíte. Je dobré na ně ale nedat a počkat si, co s vámi vůně udělá dál. Asi čtvrt hodiny poté se totiž rozvoní její srdce, ve kterém hodně často narazíte na květinové složky. A až po dvou hodinách se světu ukáže základ, často tvořený těmi nejdražšími a nejzemitějšími z ingrediencí konkrétní vůně. Musíte se k nim doslova provonět, zasloužit si je. Dohromady tyto tři části tvoří tzv. kompozici vůně.