Přejít na hlavní obsah

Letní cestování s dětmi na pohodu. Tyhle vychytávky se vám budou hodit

20. 6. 2024

Petra Vachoušková

Čtení na 6 minut

Ať už s dětmi v létě vyrážíte pod stan, nebo jste si zaplatili all inclusive zájezd k moři, existují věci, které byste doma v žádném případě neměli zapomenout. Díky nim bude i dovolená s miminkem zaslouženým odpočinkem a vy si horké letní dny jaksepatří užijete.

Přesouvat se s dětmi o prázdninách z bodu A do bodu B nemusí být až tak stresující záležitost, jak to občas vypadá. Určitě se ale vyplatí nepodcenit situaci a dobře se na cestu připravit. Dostatek pestrých svačinek, neokoukaných hraček i řada dalších vychytávek vám pomůže zdolat spoustu kilometrů v pohodě a dorazit na rodinnou dovolenou s úsměvem na rtech. Jaké nezbytnosti tedy oceníte při dlouhé cestě autem nebo letadlem, co sbalit miminku na dovolenou a co využijete během letního dne stráveného kdekoliv u vody? 

Co sbalit dětem k moři: cesta autem 

Čeká-li vás dovolená s miminkem u moře, určitě se vám lépe pojede během noci. Silnice budou volnější a dítě bude při troše dobré vůle spát. Vy se sice nevyspíte, ale uvidíte, že i tak pro vás bude tato varianta příjemnější a cesta vám rychleji uteče.  

Na cestu si určitě vezměte láhev s čistou vodou jak pro sebe, tak pro děti. Hodit se vám budou i navlhčené ubrousky, kterými očistíte dětem ruce po svačině nebo po zastávce na toaletu. Základem úspěchu při cestě s dětmi je také pestrá svačinka.  

Každé ze svých ratolestí proto nachystejte vlastní svačinový box, kde bude mít vše, co má ráda a co ji při dlouhém putování dostatečně zasytí. Při výběru svačinky ale berte ohled na fakt, že se dítěti může v autě udělat špatně. Kombinace častých zatáček a jídla by pak nemusela být nejšťastnější…  

Pro cestování s dětmi autem se bude hodit

Při chystání svačiny na cestu nezapomeňte ani na vás dospělé. Dostatek energie na noční řízení vám dodá jakýkoliv energetický nápoj. K tomu můžete cestou zobat oříšky. Ty mají pozitivní vliv i na nervovou soustavu, což během dlouhé cesty v autě s malými dětmi nepochybně oceníte. 

Seznam věcí k moři s dětmi nezapomeňte doplnit o nějaké parádní hračky. Pozor si ale dejte na ty zvukové, které děti sice dobře zabaví, ale vás můžou v autě pořádně potrápit. Raději vezměte něco na mazlení – plyšáka, mazlicí dečku nebo měkkou panenku, která splní i roli polštářku. 

Co se vám bude hodit na palubě letadla 

Základem pro příjemnou cestu letadlem s dětmi je opět dostatek tekutin. Pro cestování s miminkem letadlem nebo s batoletem není množství vody na palubě nijak zásadně omezeno. Potřebujete-li za letu připravit pro miminko mléko do kojenecké lahvičky, můžete si vzít do letadla klidně i půllitrovou termosku s horkou vodou nebo o horkou vodu poprosit letušku během letu. Pomocí mlíčka nemluvňata lépe zvládnou dobu vzlétnutí i přistávání letadla, kdy na jejich ouška doléhá nejsilnější tlak. 

I batolata, starší děti nebo vy samotní ovšem můžete v letadle cítit nepříjemný tlak v uších. Mějte proto vždy při ruce žvýkačky, bonbóny, lízátko nebo gumové medvídky, kterými sobě i dětem v letadle ulevíte od zalehnutých uší a cestu si zároveň zpříjemníte.  

S sebou do letadla si pak rozhodně vezměte i dostatek svačinek. Pro nejmenší přibalte zábavné krekry, které doma běžně nedostávají – bavit by je mohly třeba ty ve tvaru zvířátek. Dále pro ně mějte nakrájené čerstvé ovoce v krabičce a pro větší pestrost svačinky přibalte i sušené ovoce. Plus si připravte různé křupky a ovocné kapsičky. Možná vás to překvapí, ale jídlo děti během letu kolikrát zabaví lépe než leckterá hračka.  

Samozřejmě se ale vyplatí mít na cestu letadlem při ruce i pár drobných hraček. Ideálně s sebou vezměte dětem alespoň jednu úplně novou, která bude váš tajný trumf ve stavu nouze. Její pomocí můžete zachránit třeba i vyčerpávající záchvat pláče, který se vám nedaří nijak utišit. 

Cestování letadlem s miminkem může být pohoda

Co zabalit dětem na dovolenou u vody 

Ať už vás čeká dovolená s dětmi u moře, nebo s těmi nejmenšími třeba jen vyrážíte na celý den k vodě, určitě jim přibalte s sebou pár jednorázových koupacích plen, případně jim rovnou pořiďte pratelné plenky do vody. Nutností je také dětský opalovací krém s vysokým SPF 50+. Pro děti vybírejte raději přípravky s minerálními filtry, které jsou k dětské pokožce celkově šetrnější a chrání ji před sluncem okamžitě po aplikaci. Do třetice nikdy nezapomeňte ani na klobouček nebo jakoukoliv jinou pokrývku hlavy a dětské sluneční brýle

Jestli míříte na celodenní výlet na veřejné koupaliště, raději si s sebou z domova vezměte i svačinový box naplněný pestrým jídlem vhodným pro děti. Víte, jak to v létě u vody bývá – k obědu většinou seženete jen předražené polotovary nebo smažená jídla, která nejsou vůbec vhodná pro děti. 

Nakonec se vám můžou hodit i látkové pleny, kterými miminko nebo batole zlehka přikryjete při poledním spinkání. Z látkové pleny můžete kojenci uvázat třeba i klobouček, pokud doma přikrývku hlavy zapomenete. Stejně tak lze plenku namočit a ty nejmenší s ní ve stínu na dece čas od času ochlazovat. 

Třešinkou na dortu jsou samozřejmě hračky do vody. Děti dokonale zabaví jakékoliv kelímky, kterými si budou smět vodu téměř do nekonečna přelévat tam a zpátky. Určitě užijí také kyblíček a lopatku nebo různá gumová zvířátka, lodičky a omyvatelné knížky pro odpočinek na dece.  

Na seznam věcí na dovolenou s dětmi by se mohlo hodit

Sečteno a podtrženo: i dovolená s dětmi může být pohodová a nemusí vás fyzicky ani psychicky vyčerpat už samotný přesun kamkoliv za teplem. Stačí si připravit důkladný seznam věcí na dovolenou k moři s dětmi a umět si s těmi malými rarachy poradit. Držíme vám palce!