Přejít na hlavní obsah

Červené žilky na tváři: Víme, jak na ně!

1. 11. 2021

Veronika Kučerová

Čtení na 4 minuty

Červenat se chceme nejlépe jen ve chvíli, kdy k nám přiletí nějaký hezký kompliment. Ale když se červená objevuje v našem obličeji v podobě metličkových žilek, asi bychom nejraději strčili hlavu do písku. Červené žilky neboli kuperóza se objevují na naší pleti proto, že cévky ztrácí pružnost a ztenčuje se jejich stěna. Jak kuperóze předejít a jak žilky zredukovat, když už se jednou objeví?

Proč červené žilky v obličeji vznikají? 

Červené žilky na tváři se nejčastěji objevují v období, kdy už naše pleť stárne – zpozornět bychom tedy měli, když už máme sfouknuto 30 svíček na dortu. Stěny cév postupně ztrácejí svou přirozenou pružnost, cévky se rozšiřují a začnou praskat. Na obličeji se pak objevují žilky, které můžou tvořit pavučiny, a taky je může doprovázet zarudnutí pleti. Na to, jestli a kdy nás kuperóza navštíví, má vliv genetika, ale i náš životní styl. 

Co může stát za tím, že se červené žilky objeví?

  • Genetika – Má někdo v rodině rozšířené žilky v obličeji? Pak je větší pravděpodobnost, že je budete mít také.
  • Hormonální změny – Žilky se můžou na obličeji usadit taky v období těhotenství, během puberty či menopauzy, nebo například vlivem hormonální antikoncepce.
  • Kožní onemocnění – Rozšířené žilky na tváři bývají spojené s dalšími kožními problémy, jako je například rosacea nebo ekzém. 
  • Sluneční záření – A máme tu další důvod, proč dbát na SPF ochranu celoročně. 
  • Teplo a chlad – Pleť náchylná k rozšiřování a praskání žilek nemá ráda horko, extrémní chlad, nebo rychlé střídání teplot. 
  • Pití alkoholu a kouření 
  • Další vnější vlivy – například pobyt ve znečištěném prostředí. 

Produkty

Jak předejít vzniku červených žilek? 

Jestli si chcete pojistit krásnou pleť bez pavučinek co nejdéle, zkuste se držet pár základních pravidel a červenou budete mít na obličeji jenom jako barvu rtěnky! Jak na to?

  • Pokud je vaše pleť citlivá právě na extrémní teploty, nevyhledávejte často horké koupele, saunu, napařovací zábaly, solárium, nebo například neschovávejte vychlazené jade rollery v ledničce.
  • Pravidelně používejte kvalitní SPF péči, a to po celý rok.
  • Nedávejte si chemický ani mechanický peeling – Na citlivější pleť můžete zkusit spíš jemný peeling na obličej, jako je ten enzymatický.
  • Zkuste omezit v jídelníčku potraviny, které rozšiřují cévky. Patří mezi ně pálivá jídla, alkohol nebo například káva.
  • Snažte se co nejvíc redukovat stres.
  • Důležitá je taky pravidelná péče, čištění pleti a samozřejmě kvalitní kosmetika!

Jak na červené žilky v obličeji

I když už se vám na obličeji nějaká ta žilka „rozpije“, neznamená to konec světa. S dobrou životosprávou a kvalitními produkty byste měli zvládnout popraskané žilky na tváři alespoň zredukovat. 

Vybírejte mezi kosmetikou určenou pro citlivou pleť, pak se soustřeďte na váš typ pleti a věnujte pozornost taky hydratačním složkám.

Se zarudlou a citlivou pletí se určitě dobře vypořádá pleťový krém Clinique Redness Solutions Daily Relief Cream With Microbiome Technology. Dopřeje vám extra dávku hydratace a dokáže tak předejít červenání a objevení žilek. Stejně kvalitní účinky bude mít na pleť krém na červené žilky na tváři FlosLek Laboratorium Dilated Capillaries

Pokud máte výrazně citlivou pleť, vyzkoušejte posilující krém na popraskané žilky For Sensitive Skin od značky Alcina s měsíčkem a koňským kaštanem, který ji příjemně zklidní. 

Chcete krém, který by se kromě hydratace a zklidnění postaral taky o ochranu před sluncem? Pak se vám i vaší pleti určitě zalíbí Iwostin Capillin – pomáhá předejít vzniku červených žilek a díky zelenému pigmentu dokáže zarudnutí opticky zredukovat hned. 

 

Předejít červeným žilkám nebo je zredukovat chce trochu trpělivosti, ale určitě to zvládnete!