Přejít na hlavní obsah

5 pravidel, která vás naučí vyspat se dobře a k tomu do krásy! 

26. 1. 2023

Jana Potužníková

Čtení na 4 minuty

Kdy jste to zažila naposledy? Ten pocit, kdy stojíte před zrcadlem, vidíte dokonale vyžehlenou tvář, nikde nic pomačkaného, ani kruhy pod očima, a v těle energie na rozdávání? Pokud už je to dlouho, nebo jste to dokonce nezažila nikdy, je nejvyšší čas vyspat se do krásy. Je čas na beauty sleep! 

Jak zlepšit spánek? Krok po kroku  

Od té doby, co svět zrychluje, se nám špatně spí. Do postele padáme od počítače, a když už usneme, je kvalita spánku k pláči. Kruhy pod očima se prohlubují, vrásky přibývají, pleť je našedlá únavou, a my začínáme sahat po prášcích na spaní. Tohle chce úplnou změnu životních pravidel.   

Pravidlo 1: Ložnice je chrám  

Základní podporou spánku je už jen fakt, že je vám dobře u vás  v ložnici. Nepatří do ní televize, počítač ani mobil. Zato potřebujete perfektně zatemněná okna (čím větší tma, tím větší produkce hormonu spánku, melatoninu), před spaním vyvětrat a teplotu držet na 18 °C. Nebo i nižší, pokud větráte celou noc.  

Na noční stolek si připravte masku na spaní (říká se jí i škraboška na spaní) a abyste ráno nemusela koukat na otisky povlečení ve tváři, vsaďte na hedvábné povlečení nebo satén. Nebo alespoň na polštář.   

Poslední velké jídlo si dejte maximálně dvě hodiny před spaním a zkuste vynechat sacharidy. Večer se proto nehodí těstoviny nebo brambory, a už vůbec ne sladká jídla. A když už máte chuť, povolené je ovoce. Passé by měly být ideálně také odpolední kafe, alkohol i cigarety.   

Dokonalá výbava na spaní

Pravidlo 2: Vypněte mobily a zkontrolujte svícení  

Všechno předchozí víte, a přesto spánek nic moc? Pokud už proto pomalu míříte pro něco na spaní, zrevidujte ještě, jak moc si k sobě právě večer pouštíte tzv. modré světlo (z mobilů, tabletů, televize) a nakolik svítíte tzv. bílým světlem (připomíná ostré denní).   

Chcete-li kvalitně spát, potřebujete modré světlo nevnímat aspoň tři hodiny před odchodem do postele. Kde to jde, nastavte si tmavé režimy, a pořídit si můžete speciální červené brýle eliminující modrou složku světla (i bílé zářivky v nich vnímáte jako teplé žluté světlo, které je večer ideální).   

Proč? Bílé světlo a elektronikou vyzařované modré složky světla nabuzují tělo, protože v mozku pořád vyvolávají dojem, že je den. Kdežto žluté tlumené teplé světlo zklidňuje a představuje optimální barvu světla na spaní, protože mimo jiné také podporuje tvorbu melatoninu.   

Pravidlo 3: Doplňky stravy, bylinky či kapky na spaní máte?  

Také doplňky stravy jsou cesta, jak zlepšit spánek. Často jde jen o to dodat tělu chybějící minerální látky. Třeba bisglycinát hořčíku (večer jen tuto formu, jiné formy umí nabudit). Nebo L-tryptofan. Samozřejmě také melatonin, který sice umí produkovat tělo samo, ale zvlášť pokud dlouho bdíte, nemá na jeho produkci dost času.   

Ukolébat umí i řada bylinek na spaní, jako je meduňka, levandule, třezalka, kozlík, heřmánek. Takže stojí za to si večer udělat voňavý čaj.  

Čaje na spaní a doplňky stravy

Pravidlo 4: Koupel či masáž jako další podpora spánku!  

Oceníte i relaxační koupel a masáž. Cílem je mimo jiné vypnout výkonnost a přepnout na hladinu alfa. Jak se do ní dostanete? Představte si, jak sie slastně ponoříte tělo do voňavé vany plné příjemně teplé vody, nebo ze sebe vydechnete stres pod rukama maséra…... To je hladina alfa. Také do koupele a na masáž vybírejte oleje obsahující heřmánek, levanduli, meduňku.  

Dopřejte si koupel či masáž

Pravidlo 5: Beauty sleep chce speciální beauty rutinu  

A když už se postaráte o kvalitní hluboký spánek, zařaďtepostarejte se i o speciální beauty sleep rutinu a pojďte z hlubokého spánku vytěžit maximum pro svou krásu. Právě během něj probíhají v celém těle, pleť nevyjímaje, hluboké regenerační procesy. Dochází k detoxikaci celého organismu, obnově, hluboký spánek podporuje také hubnutí a omlazující procesy…   

A když k tomu přidáte správná séra, speciální beauty sleep masky, extra noční krémy a oleje, dejte tomu pár dní. A pak to jednou ráno přijde. Podíváte se do zrcadla a uvidíte odpočinutý, vyhlazený a zářící obličej.

Unikátní noční péče na míru

Pokud vás téma zajímá víc do hloubky, podívejte se po knížce Proč spíme, je to už pár let bestseller. A mimochodem, úplně poslední věc: přes noc se můžete postarat vlastně i o svůj účes. Stačí to zkusit s BrushArt Hair Heatless hair curling set! Krásnou dobrou noc.