Přejít na hlavní obsah

Co si počít s baby hair: Udělejte z nich přednost, na nůžky zapomeňte!

24. 8. 2023

Jana Krajčová

Čtení na 4 minuty

Malé, ale hodně zákeřné. Spolehlivě sabotují každou snahu o dokonale uhlazený vysoký culík á la Ariana Grande. Ano, dívám se na vás, baby hair! Než vás přepadne neodbytná chuť vzít nůžky a provést razantní řešení, přečtěte si tipy, které jsem dala dohromady s odbornicí. Slibuju, po přečtení nůžky vrátíte hezky do šuplíku.

Kde se baby hair pořád berou?  

Možná vám pojem „baby hair“ nic neříká, ale věřte, že je znáte moc dobře. Jde o ty tenké a krátké vlásky podél vlasové linie (také nazývané vlasové podrosty), které rády trčí do všech stran a jejich zkrocení je nadlidský výkon. Proč se s nimi vlastně potýkáme? I tady platí: za vším hledej hormony.  

„Vlasový cyklus má tři fáze: růstovou, odpočívací a fázi výpadu. To celé ovlivňuje náš hormonální systémem,“ vysvětluje Eva Ševelová, kadeřnice a majitelka kadeřnického salonu Mint Salon, a dodává: „Vysoká hladina estrogenu nechává vlas v růstové fázi. Naopak vysoká hladina stresového hormonu kortizolu nastartuje a urychlí přechod do dalších fází. Pokud náš stress level zůstává vysoký, nově rostoucí vlasy mají zkrácenou růstovou fázi, takže zůstávají kraťoučké, nedorůstají a brzy vypadávají.“  

Podpořte růst vlasů

(Zdravě) jíst, odpočívat, pečovat 

Co to znamená? Baby vlásky do culíku nedorostou. Že by tedy přišly na řadu ty nůžky? „To opravdu nedoporučuji. Pokud vám trčí pět centimetrů dlouhé podrosty, představte si, co udělají ve zkrácené délce,“ upozorňuje Eva Ševelová. Hmm, to dává smysl. Vyvstává ale otázka, jak zabránit tomu, abychom okolo obličeje měli „chmýří“ čím dál víc. Nic složitého za tím nehledejte. „Začala bych se správnou životosprávou. Vyváženým jídelníčkem a snížením stresu nebo přidáním aktivity, která je pro vás relaxační,“ uvádí odbornice.  

A nejspíš tušíte, že roli hraje i péče. Možná ji totiž věnujete vlasům, ale trochu zapomínáte na pokožku hlavy. Jenže pevné a silné vlasy rostou jen ze zdravé vlasové pokožky. Takže ji nezatěžujte nekvalitní kosmetikou a do vlasové rutiny přidejte pravidelnou masáž. „Podpoří prokrvení, které zajistí lepší výživu pro vlasové kořínky a rychlejší detoxikaci vlasové pokožky,“ potvrzuje Eva Ševelová. Přidat můžete i vitamíny na vlasy.  

Rozmazlujte pokožku hlavy

Když je chcete zamaskovat 

Už víme, že si možná za baby vlásky můžeme tak trochu sami nevhodným jídelníčkem nebo špatně nastavenou rutinní péči. Jenže co s nimi, když ten uhlazený účes prostě chceme? Vše začíná už při vysoušení vlasů. „Pokud baby hair usměrníte už při foukání s dobrým fénem a kartáčem na vlasy, máte vyhráno,“ říká Eva Ševelová a dodává: „Chcete-li mít vlasy vyčesané do hladka, doporučuji použít před fénováním ke kořínkům fixační pěnu nebo sprej na vlasy.“  

TIP: Pokud se vám to úplně nepovedlo a i po vyfoukání trčí chmýří do všech stran, nastříkejte na baby hair podél vlasové linie trochu vody a začněte s usměrňováním nanovo. Na závěr už stačí účes přestříkat lakem na vlasy.    

Zkroťte baby hair

Baby hair jako přednost? 

Vzali jste po všech těch informacích baby hair na milost? Přesně to udělala i řada celebrit v čele s Rihannou nebo Zendayou! Takže žádné schovávání, ale pěkně je světu přiznejte. Jak na to, aby byl výsledek jako z červeného koberce? „Po sepnutí povytahujte prsty prameny vlasů u uší a v konturách obličeje. Lehce je zafixujte kvalitním lakem na vlasy, který je neslepí, ale jen usměrní,“ přidává tip Eva Ševelová. Pomoci si při „česání“ můžete zubním kartáčkem, případně oblíbenými řasenkami přímo na baby vlásky. 

Nakonec to s těmi baby hair tak hrozné nebude, co říkáte? Zkusíte z nich udělat hrdiny svého účesu?