Přejít na hlavní obsah

Aromaterapie: nejlepší vůně pro váš domov

24. 3. 2020

notino.cz

Čtení na 5 minut

Ve chvílích, kdy trávíme doma více času než kdy jindy, je na místě udělat si náš domov co nejútulnější a naučit se, jak relaxovat. Pokud jste fanouškem bytových svíček a aroma difuzérů, čtěte dál! Připravili jsme pro vás totiž seznam těch nejoblíbenějších vůní, které se používají při aromaterapii. Můžete si tak provonět byt, zároveň osvěžit mysl a povzbudit tělo.

Co je aromaterapie?

Aromaterapie využívá účinků éterických olejů, což jsou koncentrované výtažky rostlin, k povzbuzení a uvolnění mysli i těla – posiluje rovnováhu organismu po psychické i fyzické stránce. Máte za sebou den plný domácích prací? Nebo jste seděli u počítače na nepohodlné židli, jelikož tu ergonomickou máte v kanceláři? Na konci dne se zkuste zkrátka uvolnit a nechte vůni, aby vás uklidnila a povzbudila.

Aromalampa pro vaši oblíbenou vůni

S aromatickou lampou si díky možnosti neustálé obměny můžete v interiéru vykouzlit vůni, na jakou máte právě náladu či jakou jste si aktuálně oblíbili. Aromalampu si můžete nechat rozvonět při jakékoli domácí činnosti, a pokud už nechcete dělat nic, je to perfektní způsob, jak odpočívat. Navíc to může být kousek, který dodá interiéru styl! Teď už se pojďme podívat na to, jaké konkrétní vůně se vám budou do aromalampy hodit.

Nejlepší vůně používané v aromaterapii

Jasmín

Sladká květinová vůně jasmínu dokáže navodit euforii a optimismus. Celý byt si můžete provonět s Yankee Candle Midnight Jasmine. Pokud jste velký milovník jasmínu a chcete si i z každé cesty autem udělat nevšední zážitek, vyzkoušejte Ashleigh & Burwood London Car Jasmine & Tuberose.

Vanilka

Uklidňující sladká vůně vanilky zmírňuje úzkost i napětí a usnadňuje usínání. S vonnou svíčkou Farmhouse Milk & Sugar zjistíte, že sklenice horkého mléka s vanilkou, muškátovým oříškem a lžičkou karamelu je lahůdka nejen pro chuťové buňky!

Levandule

Pokud chcete neutralizovat pachy a osvěžit vzduch svou oblíbenou levandulí, neměla by vám uniknout Yankee Candle Lemon Lavender. Aroma této esence může zmírnit migrénu a podpořit kvalitní spánek.

Citrusy

Vůně citrusů je velmi osvěžující, působí jako výborný psychický stimulant a také mírní migrény. Jednoduchost, elegance i tradice se snoubí v ručně odlité citrusové svíčce Waks Pe-ri-vo-li (n), která je uložena v kalíšku vyrobeném tradičním způsobem krétskými řemeslníky.

Šalvěj

Tato složka působí pozitivně na nervový systém i trávení, tlumí menstruační bolesti a snižuje tlak. Aroma difuzér Apothecary Sea Salt & Sage vás navíc zaujme svým originálním vintage designem.

Do ložnice doporučujeme umístit vonný olejíček se šalvějí od Mr & Mrs Fragrance, který vám může pomoci v boji se stresem či nespavostí.

5 tipů, jak relaxovat

Věnujte každý den aspoň chvíli sami sobě a naučte se, jak správně odpočívat. Zkuste zařadit aspoň jednu z následujících věcí.

Vymezte si čas na relaxaci

Stejně, jako si vyhradíte čas na práci, měli byste si vymezit čas na odpočinek. I kdyby to mělo znamenat, že se jen přesunete od pracovního stolu na pohovku a zapálíte si vonnou svíčku.

Hýbejte se

Pokud jste zvyklí trávit svůj čas aktivně, pokračujte v tom! Jestli nejste fanouškem posilovny pětkrát týdně, zkuste se aspoň každý den protáhnout a uvolnit tělo. Po cvičení můžete zapálit aromalampu, aspoň pár minut meditovat a zkusit si tak vyčistit hlavu na konci dne.

Stanovte si priority

Je náročné dodržet při práci z domu takový denní rozvrh, na který je člověk zvyklý při běžném „provozu“. Proto si zkuste napsat každé ráno nebo večer seznam úkolů. Postupujte od těch nejdůležitějších věcí až po ty „nice to have“. Seznam se samozřejmě nemusí týkat jen práce, ale i jakýchkoli dalších aktivit. Pak už můžete jen odškrtávat. ??

Věnujte se činnostem, které vám dělají radost

Relaxovat se dá přece jakkoli! Pro někoho to znamená seriál v posteli, pro někoho vaření nebo dokonce úklid. Hlavní je zapomenout v tu chvíli na všechno, co vás stresuje, a soustředit se jen na konkrétní činnost, která vám dodá pozitivní energii.

Zkuste být chvíli offline

Je nám jasné, že ve dnech, kdy si pomyslnou party nebo kávu s kamarády můžete užít jen online, je to těžší než kdy dřív. Doporučujeme tedy začít třeba tím, že si vyhradíte čas před spaním, kdy odložíte počítač i telefon a podíváte se na něj zase až ráno. Zbavíte se tak (často stresujícího) pocitu, že musíme být pořád pro někoho dostupní. Může to být šéf s urgentním úkolem, nebo i kamarádka, která má zrovna problémy s přítelem, protože jsou spolu doma už moc dlouho. Někdy musíte být na prvním místě vy sami!