Přejít na hlavní obsah

Aktivní uhlí mi ukázalo, co je čištění pleti!

27. 10. 2021

Veronika Kučerová

Čtení na 4 minuty

Černé uhlí je tak trochu celebritou mezi ingrediencemi v kosmetice, a proto jsem se rozhodla ho vyzkoušet! Slibuje vyčištění pleti, zubů, vlasové pokožky, možná i oken. To samozřejmě přeháním, ale z jeho účinků jsem byla opravdu nadšená. Aktivní uhlí je často určené na péči o mastnější a problematickou pleť, ale ocení ho určitě každý, kdo má rád kvalitní skin care a důkladné čištění. Moje pleť je smíšená s mastnější T-zónou, a když jsem po nějaké době viděla efekt, začala jsem zjišťovat víc o tom, co je černé uhlí zač a co všechno umí.

Co aktivní uhlí dokáže? 

Aktivní uhlí zvládne díky svému pórovitému povrchu přitahovat různé částice a škodlivé látky. Proto je oblíbenou ingrediencí v čisticích mýdlech, gelech, maskách a zkrátka ve všem, co má z pleti vytáhnout nečistoty ještě z minulých Vánoc. 

Stejně tak jako si poradí s nečistotami, dokáže regulovat tvorbu kožního mazu. Z toho důvodu je taky často složkou kosmetiky na mastnou, problematickou a aknózní pleť. Mazové žlázy ale nejsou jen na pleti, a tak se po něm určitě podívejte, pokud máte například mastnou vlasovou pokožku. 

Díky bělicímu účinku se přidává taky do zubní péče – už jste viděli černou zubní pastu nebo pudr? 

Produkty

Černá maska a další must-haves

Já se rozhodla začít se skin care a vrhla jsem se na černé pleťové masky! A co všechno masky slibují? 

  • Důkladné vyčištění, 
  • odstranění odumřelých kožních buněk, 
  • regulaci tvorby kožního mazu,
  • prevenci ucpávání pórů a tvorby akné,
  • zredukování černých teček.

TIP: Masku z černého uhlí si naneste na pleť opravdu jen tam, kde ji potřebujete. Já mám smíšenou pleť s mastnou T-zónou a hodně černých teček na nose. Takže přesně na těchto místech dávám masce možnost, aby předvedla, co umí. Naopak vynechám tváře, protože by byly zbytečně vysušené. 

Aktivní uhlí na pleť: TOP produkty 

Pro první pokus jsem hledala nějakou masku určenou přímo na smíšenou pleť a za výhodnou cenu. Chtěla jsem přece jen ověřit účinky, ale pořád nemuset rozbíjet prasátko. Sáhla jsem proto po černé pleťové masce Yves Rocher Pure Menthe. I když je sama o sobě čisticí, nejdřív jsem si pleť vyčistila, aby mohla maska pořádně působit. Pak jsem jen nanesla na T-zónu, nechala působit a smyla vlažnou vodou. 

Po první aplikaci jsem byla trošku na vážkách, ale na účinky se vyplatí počkat. Pleť se mi po ní mastila opravdu méně, a i černých teček znatelně ubylo! 

Když už jsem měla dobrou zkušenost se značkou Yves Rocher, dala jsem šanci ještě černé masce na obličejSebo Végétal. Postup a účinek byl hodně podobný jako u první masky, ale tahle je určená přímo na akné. Nejvíc ji tím pádem ocení ti z vás, kteří řeší problematickou a aknózní pleť. 

No a jako další v pořadí jsem si nemohla nechat ujít legendu v podobě černé masky Glamglow SuperMud s AHA kyselinami. Přiznám se, že ta suma mě i moji peněženku trochu zabolela, ale proč si jednou za čas neudělat radost! 

Na rozdíl od ostatních není maska černo-černá, ale to ničemu nevadí. Po nanesení může maska trochu štípat, ale moje pleť snáší dobře naprostou většinu produktů a tenhle problém jsem neměla. Po působení a umytí vlažnou vodou jsem měla pleť lehce zarudlou, což se u masek z černého uhlí stát může. Nenechte se tím odradit, pleť je přece čerstvě a poctivě vyčištěná a taková reakce je normální. P.S.: Začervenání mi zmizelo do 30 minut. 

Černé masky jsou sice super, ale přece jen je nemůžu používat každý den. Hledala jsem proto ještě nějakého šikovného parťáka pro každodenní čištění pleti. A jasně, že jsem ho našla! Každé ráno si teď před nanesením jakýchkoli produktů čistím obličej s gelem Cleansing Propolis & Activated Carbon. Stačí ho jen napěnit a opláchnout a hned jsem ready na další péči. A nebojte, skamarádí se s ním jakýkoli typ pleti! 

Jak ještě černé uhlí využít? 

Určitě je vám jasné, že se skin care využití aktivního uhlí nekončí. Je oblíbenou ingrediencí například v zubních pastách díky super bělicím účinkům. Jen pozor, používání černé pasty na zuby s sebou nese následek v podobě černého umyvadla. Za bělejší úsměv ale trocha černé pasty v koupelně stojí, no ne? 😊 

TIP: Pokud máte nějakým způsobem upravované zuby, nezapomeňte, že bělení nebude mít efekt například na výplních a zuby by pak mohly mít lehce jiný odstín. 

A když se od bělicího efektu vrátím k tomu odmašťovacímu, můžete najít i vlasovou kosmetiku s aktivním uhlím! Jako ingredience skvěle funguje v produktech na mastné vlasy a vlasovou pokožku. Já bohužel řeším opačný problém, takže tohle téma už budu muset svěřit někomu jinému. 

Tak co, jste ready na kosmetiku s aktivním uhlím?