Přejít na hlavní obsah

9 super tipů na to, jak prodloužit výdrž vln

14. 3. 2023

Iva Davies

Čtení na 4 minuty

Máte doma kulmu nebo žehličku, a nebojíte se ji použít! Navlníte si pracně vlasy. A jak dlouho vám vaše kudrny vydrží krásné? Moc dlouho ne? Právě pro vás máme devět tipů, po kterých vám vlasy budou držet přesně v tom tvaru, jaký jste si vysnili.

1. Správné mytí je základ 

Říká se, že nejlépe se s vlasy pracuje několik dní po umytí. Ne každý má ale to štěstí, že si to může dovolit. Pokud si ale vlasy umyjete hydratačním šamponem a použijete lehký hydratační kondicionér, který je zbytečně nezatíží, není se čeho bát. Důležité je důkladné vypláchnutí produktů z vlasů. Zkuste si je proplachovat déle než minutu. Vlasy tak zbavíte zbytečných nánosů produktů a budou poddajnější. 

2. Správné fénování jako základ číslo 2 

I správné vysušení vlasů má na výdrž vln velký vliv. Naneste na vlasy produkt na ochranu vlasů před teplem a začněte foukat. Zapomeňte ale na foukání přes plochý nebo kulatý kartáč. Stačí vám prsty. Pokud si totiž vlasy vysušíte přes kartáč do hladka, tak si tento tvar „zapamatují“ a budou mít pak i po natočení kulmou tendenci se rychle narovnávat. 

3. Chraňte před horkem 

Stejně jako při fénování je důležité vlasy chránit i při používání kulmy nebo žehličky. Termoochranné spreje nejenže chrání vlasy před teplem, ale zároveň pomáhají udržet požadovaný tvar. Nezapomeňte se řídit heslem méně je více, protože pokud tepelné ochrany použijete moc, vlasy můžou rychle začít plihnout

Na ochranu vlasů zkuste

4. Kolik stupňů je akorát? 

Dívejte se po kulmách nebo žehličkách na vlasy, u nichž se dají nastavit různé stupně teplot. Pro jemné a křehké vlasy můžete zvolit teplotu nižší, 140–160 stupňů, pro normální vlasy 180 stupňů a pro pevnější a hustší vlasy teplotu maximálně 200 stupňů. Důležité je, aby žehlička nebo kulma byla prohřátá stejnoměrně po celé své délce. Jinak vlasy natočené nevydrží. Takže nikam nespěchat. 

5. Kouzlo bez rukavice 

Občas ke kulmě dostanete rukavici, abyste se nespálili. Je to skvělý nápad, ale zkuste ji někdy „ztratit“ a na vlasy namotané na kulmu sáhnout prsty. Zjistíte tak, jestli jsou vlasy dostatečně prohřáté, nebo jestli je potřeba je nechat na kulmě ještě chvíli. Vlasy by měly totiž být prohřáté skrz, takže i tam, kde se kulmy přímo nedotýkají. Pak teprve mají šanci v požadovaném tvaru vydržet.  

Vlasy pořádně prohřejí

Tip redakce: Natočené vlasy obtočte kolem prstu, zasponkujte a nechte vychladnout. Vlny budou skvěle držet. 

6. V žádném případě nesahat 

Dalším důvodem, proč vám vlasy nevydrží natočené, je to, že si do nich hned po natočení začnete sahat a pročesávat. Aby si udržely tvar, musí v něm vychladnout. Takže žádné prohrabávání, dokud nejsou úplně studené.

7. Na velikosti záleží 

Pokud používáte velký průměr kulmy a vlasy vám nedrží, zkuste ubrat. Můžete také vlasy kulmovat po menších sekcích. V obou případech budou vlny pevnější a déle vydrží. 

8. Opatrně s pročesáváním 

Samozřejmě je důležité si vlasy pročesat, lokýnky nechte v 19. století. Ale opatrně. Vychladlé vlasy můžete pročesat buď prsty, hřebenem s řídkými zuby, nebo kartáčem. Začněte vždy od konečků a postupně po sekcích češte. Včas ale přestaňte, ať vlny zbytečně nerozbijete. 

Na závěr vlasům dopřejte

9. Fixujte opravdu lehce 

Na závěrečnou fixaci použijte buď texturizační sprej, nebo lehký lak na vlasy. Texturizační sprej dodá vlasům objem bez zbytečného zatížení a natočené vlasy nebudou mít tendenci se tak rychle narovnávat. 

Zkuste naše tipy na vlny, které opravdu drží! A vaše vlasy budou vypadat skvěle celý den i celou noc.