4. Během dne mít dostatek pohybu
Maminky malých dětí ví moc dobře, jak důležité je chodit s dětmi pravidelně ven a dopřávat jim dostatek pohybu. Když se tak neděje, jsou mrzuté a mají problém s usínáním. A u dospělých to funguje stejně: sportování a pravidelné pohybové aktivity mají výrazný vliv na usínání, kvalitu i hloubku spánku. Je to provázané, protože jen odpočatí a zregenerovaní můžete zlepšovat svoji fyzickou kondici nebo nabírat svalovou hmotu. Nedoporučuje se ovšem cvičit před spaním, protože zvyšujete tělesnou teplotu a to není příliš v souladu s optimálními spánkovými podmínkami.
5. Prověřit ložnici
Nemusíte věřit na energie nebo ladit ložnici podle čínského učení Feng-šuej, aby se vám dobře spalo. Mně funguje spánek v tmavé místnosti (doporučuji vyzkoušet i škrabošku na spaní), neměli byste usínat za hluku, určitě by mělo být vyvětráno a pozornost byste měli věnovat i kvalitě matrací. A již zmíněnou levanduli klidně mějte i v ložnici.
A ač mnozí v době karantén a lockdownů používáte ložnici nejen na spánek, pokuste se ji jako pracovnu či jídelnu používat co nejméně.
6. Zbavit se stresu
Kdo dnes nemá stres, nenervuje se z práce, ze situace kolem covidu nebo se občas nepohádá s blízkou osobou? A pak se nám samozřejmě usíná hůř, když máme trápení. Usínat s čistou hlavou je základ, takže si zkuste chvíli před spaním zrekapitulovat den, poslouchejte příjemnou meditační muziku, pochvalte se za úspěchy uplynulého dne a naplánujte akční kroky pro dny následující.
Na odbourávání stresu pomůžou vedle promluvení si s člověkem, kterému důvěřujete (partner, kamarádka, terapeut) i doplňky stravy, jako např. Tibet ZEN kapky od Himalayo pro klidný spánek a úlevu od stresu. Extrakt z rozchodnice je výborným pomocníkem při zvládání stresových situací, neklidu, psychické únavy a posiluje odolnost organismu v psychicky náročném období.
7. Vnést do spánku pravidelnost
Ono se to nezdá, ale tak jak funguje mít během dne pravidelný režim, funguje rutina i na spánek. Chodit spát pravidelně ve stejnou dobu a zhruba ve stejnou dobu i vstávat, pomáhá.
Já osobně už si nepřispím ani o víkendu, rozhodně se totiž v poledne z postele nevykutálím čerstvější, je to spíš naopak. To si raději dopřeji po sobotním obědě krátký šlofík, maximálně třicetiminutový, který mě osvěží. Ale nesmí být delší, abych v pohodě usnula večer.
8. Dát šanci bylinkám
Zlepšit spánek se určitě nepodaří ze dne na den, ale nevzdávejte to. Prášky na spaní a léky na předpis berte až jako poslední možnost. Dejte šanci bylinkám na spaní a bylinným doplňkům stravy. HypnoX DuoMAX od Barnys obsahuje kozlík, chmel, mučenku, meduňku a vitamín B6, díky kterým se vám zklidní nervová soustava, usínání bude snazší a spánek klidnější.
A jak poznáte, že se kvalita vašeho spánku lepší? Vzbudíte se sami ještě před budíkem, plní energie a s dobrou náladou.