Přejít na hlavní obsah

Takhle poznáte, že jste našli ten pravý parfém. Otestujte se!

19. 6. 2024

Jana Krajčová

Čtení na 4 minuty

Je to on, není to on? Parfém vám musí padnout jako oblek na míru nebo malé černé. Ladit s vaší osobností, stylem, náladou. Tyhle tipy vám napoví, jestli jste našli ten pravý, nebo musíte ve voňavé džungli hledat dál!

1. Baví vás všechny jeho nálady  

Výběr parfému může připomínat první rande z Tinderu. Nejdřív se osoba na druhé straně stolu zdá sympatická, ale jak se blíže poznáváte, vyplouvají na povrch ne vždy příjemná překvapení. A na konci večera jste někdy rádi, že se rozloučíte.  

Takhle může vonět ten pravý parfém

I parfémy v průběhu času ukazují různé tváře a odhalují svá tajemství. První dojem dělají líbivé svrchní tóny hlavy parfému, které ale brzy odvanou. Na jejich místo nastoupí střední tóny parfémového srdce, aby nakonec na kůži nejdéle ulpěly základní, nízké tóny. A ty mohou mít úplně jiný charakter.  

Pokud vás tedy parfém baví i po pár hodinách, dost možná je to ten pravý. Ale i když se vaše první rande vyvíjí skvěle, pozor na ukvapené závěry. Parfém totiž reaguje na typ vaší pokožky, její pH, na to, co jíte, a také na okolní prostředí a faktory, jako je vlhkost vzduchu nebo teplota. Proto se může stát, že bude vonět trochu jinak nejen v průběhu roku, ale i v rámci dní. Tak vzájemné oťukávání neuspěchejte. 

2. Intenzita tak akorát 

Až dvacet procent lidí je hypersenzitivních, což (mimo jiné) znamená i to, že jim vůně může způsobovat bolest hlavy nebo dokonce nevolnost. Takže i když si parfém primárně vybíráte pro sebe, je fér přihlédnout k tomu, že ho cítí i vaše okolí. Vůně by zkrátka měla najít ten správný balanc mezi dostatečnou výdrží a intenzitou a tím, že s vámi třeba kolegové bez problémů vydrží v jedné místnosti.   

Objevte neotřelost unisex parfémů

3. Vůně na celý rok 

Pokud jste na cestě za hledáním svého signature parfému, který vás má doprovázet na každém kroku, měl by vám vonět bez ohledu na roční období. Po přičichnutí k němu nepřemýšlíte nad tím, co se zrovna děje za okny. Vybaví se vám to, co byste si přáli, aby se za nimi odehrávalo.  

Jestli jste letní člověk a nic vám nezvedne náladu tak jako lehký vánek a vůně citrusů, klidně si jimi zlepšujte dny v průběhu celého roku. Anebo se zaměřte na parfémy, které žádné konkrétní období neevokují, jako jsou vanilkové, dřevité nebo květinové vůně.   

4. Jste to vy 

Existuje nespočet různých kategorií, ale s parfémy je to jako s lidmi – většinu nejde jen tak zaškatulkovat do jediné z nich. Zkuste proto zapomenout na všemožné dělení a zaměřte se na to, aby ve vás parfém vyvolával ty správné emoce a dokresloval a podtrhoval vaši osobnost. Vůně podle jednoho průzkumu ovlivňuje až sedmdesát procent emocí, které v průběhu dne pociťujeme, takže stojí za to brát tento bod vážně.   

5. Parfém není jen voňavý obsah 

Vaše osobnost a postoje se nemusí promítat pouze do obsahu flakonku, ale měly by souznít i se samotnou filozofií značky. Abyste z nošení své vůně měli opravdu dobrý pocit. Pokud máte rádi luxus, sáhněte po parfému, který ho symbolizuje. Jestli vás nebaví věci, které má každý, nechte si umíchat parfém na míru. A pokud vám záleží na ekologii, ten pravý parfém je ve znovuplnitelném flakonku z recyklovaného skla a plný ingrediencí získaných udržitelným způsobem.  

Najděte svou novou vůni

6. Chybíš mi! 

Slyšeli jste někdy o triku při nakupování oblečení? Pokud si vyzkoušíte svetr a chcete ho i pár hodin potom, co obchod opustíte, nejspíš má být váš. Klidně to vyzkoušejte i s parfémy. Pokud vám každý den myšlenka na tu neotřelou kompozici a stylový flakonek proletí hlavou, nejspíš jste si souzeni. Stejně tak pokud nemůžete zapomenout na parfém, který jste měli kdysi dávno, a srovnáváte s ním všechny ostatní.  

Rada na závěr? Důvěřujte svému instinktu a nosu. Však ony vás za tím pravým dovedou. Nebo zkuste náš Notino Fragrance Finder.