Přejít na hlavní obsah

5 super způsobů, jak posílit imunitu: Hurá do ledu, postele a pro probiotika

9. 1. 2023

Jana Uhlířová

Čtení na 4 minuty

Chytnete každý bacil, který projde kolem, nebo je vaše imunita silná jako Argentina ve fotbale? Pokud patříte spíše do té první skupiny, shromáždili jsme pro vás osvědčené tipy, jak prožít zimní období s úsměvem na tváři, dobrou náladou a plní sil.

Imunita je schopnost našeho těla poprat se s nebezpečnými patogeny. Velký vliv na ni má náš životní styl a fakt, zda je spíš zdravý nebo nezdravý. Sáhněte si proto do svědomí – co by se právě na vašem způsobu života dalo vylepšit? Někdy mají na posílení imunity velký efekt spíš drobné, ale pravidelné změny každodenních návyků. Tady je 5 tipů, jak zlepšit imunitu.  

1. Podpora imunity? Pohybem! 

Trávíte dny přilepení k židli a notebooku, nebo se nezastavíte? Kolik pohybu máte ve svém programu, a hlavně – baví vás a těší? Chodíte do posilovny jen pro selfíčko na běžeckém pásu, nebo vám vyplavování endorfinů a posílení těla dělá radost? Pokud ano, pokračujte, pokud ne, hledejte pohyb, který vás bude fakt bavit. A nepřestávejte, dokud ho nenajdete.

TIP: „Pátráte po tom, jak posílit imunitu? Poohlédněte se po ženšenu, rakytníku, echinacee, zelených potravinách (green food) a houbě Reishi.“ 

Vyzkoušejte procházky, jógu (třeba nejnovější nidra jógu), pilates, balet pro dospělé, tanec, prostě cokoliv, co vás nadchne. Hledejte a pátrejte, čím posílit imunitu! Nezanedbávejte ani účinky krátké ranní rozcvičky, protažení a samozřejmě sexu – jedné z nejzábavnějších přirozených možností na imunitu. 

Pomocníci ke zdravému pohybu

2. Spánek nad zlato 

I v době neklidného světa, kdy stoupají počty nespavců a insomnie, a kdy se zdá, že na spánek není čas, je noční odpočinek, ideálně v délce osmi hodin, nenahraditelný. Jen díky němu tělo obnovuje svoje síly, čistí se mozek, podporuje psychická pohoda, hojí se rány a regeneruje organizmus. Pár hodin před spánkem přestaňte sjíždět sociální sítě, vypněte topení, větrejte celou noc a hurá do peřin.  

TIP: „Ovocné a bylinné čaje na imunitu zpestří váš pitný režim a zahřejí vás. Co říkáte na uklidňující čaj z heřmánku či šípkový a rakytníkový s vitamínem C?“ 

Pro kvalitní spánek

3. Nakrmte svůj mikrobiom 

Až osmdesát procent buněk důležitých pro obranyschopnost organizmu se nachází ve střevní mikroflóře, proto nezapomeňte tyhle buňky krmit tím, co mají rády. Potěší je kysané potraviny, kefír, podmáslí, jogurty, ale také vláknina (ovoce, zelenina, celozrnné produkty a luštěniny). Dostatečně pijte, a to i v zimě, kdy tělo potřebuje spoustu vláhy pro termoregulaci při přechodu ze zimy do tepla a naopak. Nezapomeňte ani na probiotika a prebiotika.

Vaše střeva vám poděkují

4. Hurá do ledu 

Zaujala vás před lety ledová vlna Wima Hofa a jeho trend otužování? Plavete každé ráno v řece u domu nebo skáčete do kádě s ledem? Skvělé. Pokud jste se do téhle fáze ještě nedostali, zkuste dát otužování šanci. Není potřeba začít nový rok infarktem – začněte jemně, hlavně pokud jste zimomřiví. Trochu snižte teplotu ranní sprchy, myjte si studenou vodou obličej, zajděte do finské sauny… 

Díky otužování: 

  • ulevíte alergiím
  • odbouráte přebytečné tuky
  • podpoříte imunitu 
  • snížíte krevní tlak 
  • celkově prospějete svému tělu i duši 

Buďte fit!

5. Vsaďte na vitamíny a minerály 

Kromě tělesných aktivit je fajn znát tipy, jak posilovat imunitu i zevnitř. Doplňky stravy totiž opravdu dokážou zvýšit vitalitu a odolnost vůči nepříznivým vlivům vnějšího prostředí. A jaké jsou nejlepší vitamíny na imunitu? Kromě vitamínu C třeba vitamíny A, C a D, které podpoří normální funkci imunitního systému. Vitamín E zase přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem. Ideálně užívejte každý vitamín samostatně. 

Vitamíny a minerály

Už víte, jak zvýšit imunitu? Tak s radostí do toho! A nezapomeňte na relaxaci, pohodu a optimismus, protože veselá mysl je půl zdraví!