Přejít na hlavní obsah

Vánoce bez plýtvání a v přírodním stylu. Tady je 5 tipů na udržitelné svátky

5. 12. 2023

Jana Pilát Krajčová

Čtení na 4 minuty

Každý rok ze všech stran slýcháme o tom, že jsou dneska Vánoce hlavně svátkem konzumu. A říkáme si, že bychom měli nakupovat méně dárků, méně jídla, vytvářet méně odpadu. Jenže vyskočit z toho zažitého kolotoče, to není jen tak. Co když ale nemusíme rovnou skákat? Možná stačí aspoň trochu zpomalit. A pokud vyzkoušíte jen dva tři z následujících tipů pro udržitelnější Vánoce, bude to krok k lepšímu. Jdete do toho?

1. Kalendář na každý rok 

Otevírat každý prosincový den okénko s překvapením je zábava. Ta spousta odpadu, která z něj často zbyde, už méně. Řešení? Dát si s adventním kalendářem trochu víc práce a vytvořit si vlastní – takový, který budete moct využívat opakovaně každý rok. Poslouží k tomu malé barevné pytlíčky (které si třeba ušijte ze zbytků látek), staré rukavice, ruličky od toaletního papíru nebo si můžete z různých krabiček vyrobit malé domečky, které zavěsíte na provázek. 

A čím je naplnit? Zkuste třeba šumivé koule do koupele, balzámy na rty, miniatury parfémů, tyčinky a jiné zdravé mlsání… Maličkostí, které potěší, je spousta.  

Čím naplnit DIY adventní kalendář

2. Výzdoba v přírodním stylu 

Taky milujete vánoční výlohy, které vypadají jako z amerických filmů? A nejradši byste si je rovnou přestěhovali domů? Je ale masová výroba a spousta plastu skutečně tím, co má váš byt o Vánocích proměnit v kouzelné místo? 

Možná to pravé čeká spíš v lese nebo jinde v přírodě. Tak si letos vyrobte věnec sami a ozdobte smrkové větve šiškami, sušenými jablíčky a pomeranči a svitky skořice. A na stole vám Vánoce udělá miska s ořechy a sušeným ovocem. A pokud jde o stromeček, zkuste vyrobit ozdoby z papíru, zapojit více eko LED světýlka anebo svíčky ze sojového či včelího vosku.  

3. Dárky, které mají smysl  

Dárky kupované jen proto, aby pod stromkem něco bylo nebo abychom využili do poslední koruny budget na jednotlivé členy rodiny. A pak do skříně po Štědrém dnu ukládáme další příliš velký svetr nebo nevyžádaný porcelán. Co si pro změnu letos nadělit JEN dárky, které dávají smysl? A zkusit pro tuto myšlenku nadchnout i ostatní členy rodiny? A vůbec nevadí, pokud to budou „jen“ zážitky, dárkové poukazy nebo třeba dar na charitu, pokud právě to udělá největší radost. Důležité je, aby dárek marně nečekal na využití a následně neskončil v koši.    

4. DIY pozornosti 

Než tento bod přeskočíte, důležité upozornění: na vlastnoručně vyrobené dárky fakt nemusíte být nejzručnější člověk na planetě! Stačí jen naplno zapojit své silné stránky. Jde vám to v kuchyni? Darujte džemy a marmelády, cibulové čatní nebo müsli a granolu. Nebo zužitkujte vypěstované bylinky a vyrobte z nich ochucenou sůl. Trocha šikovnosti se bude hodit při výrobě svíček nebo třeba hrnku z keramiky. 

Další možností je vytvoření alba plného vzpomínek nebo můžete darovat pokojovku namnoženou z té, co už máte doma. Vidíte? Žádné superschopnosti mnohdy nejsou potřeba.  

Schovejte vánoční dobroty na později

5. Plánujte 

Cesta k udržitelnosti vede přes plánování. A o Vánocích to platí vedle dárků hlavně pro jídlo. Vánoce totiž nejsou ani o jednom z toho, tak na to nezapomínejte. Naplánujte si, co který den a pro kolik osob budete vařit, a tím se při nákupu řiďte. A když něco zbyde, je čas na nádobí a krabičky na potraviny a mrazák. 

Cukroví, zbytky jídla z večeře, ale třeba i nespotřebované ovoce, to všechno si můžete nechat na později, až zásoby z lednice dojdou. A pokud vám toho zbývá opravdu hodně, rozdejte jídlo těm, kteří nemají takové štěstí a štědré Vánoce si nemohou dovolit. 

Když pojmete Vánoce trochu více udržitelně, ušetříte nejen přírodu, ale taky dost peněz a možná i času. Všechno si užijete více v poklidu a s myšlenkou na to, o čem vánoční svátky doopravdy jsou. A v nabitém rozvrhu se najednou najde místo i na procházky zimní krajinou nebo vánoční trhy s blízkými. Jen nezapomeňte –⁠ s vlastním hrnečkem!