Přejít na hlavní obsah

Nespíte sladce? Máme pro vás 5 nejlepších tipů na skvělý spánek

28. 11. 2022

Veronika Kučerová

Čtení na 4 minuty

Známe to asi všichni. I když se snažíme a jdeme si lehnout brzo, jako by se všechno spiklo proti nám. Oči dokořán, neustálé převalování a ráno pocit, jako kdybychom večer přišli z divoké párty. Možná se proti nám ale nespolčily všechny síly vesmíru. Ono totiž hodně záleží na tom, jaké návyky máme přes den a taky těsně před spaním. Co můžeme udělat pro to, abychom spali tak dobře, že se ráno probudíme jako znovuzrození?

Naordinujte si pravidelný režim  

Každý z nás má jiný denní režim, chodíme a vstáváme v různou dobu, to je jasné. Jedna konkrétní a zázračná hodina pro kvalitní spánek totiž neexistuje – co ale kvalitnímu spánku opravdu pomoct může, je pravidelnost.  

Choďte zkrátka spát každý den ve stejnou dobu. Zní to moc přísně? Možná. Ale zabírá to. Stejně tak samozřejmě ve stejnou dobu vstávejte, a hlavně se nenechte zlákat odsouváním budíku. Někomu může vyhovovat chodit spát v 9 večer a vstávat v 5 ráno, někdo může jít spát o půlnoci a vstát v 8 nebo v 9. Jde ale o to, abyste to opakovali den co den. Možná o víkendu nebo na dovolené výjimky povoleny. 

Omezte modré světlo 

Čas, který strávíme u obrazovek, ať už je to počítač nebo telefon, si vybírá svou daň. Působení modrého světla má totiž negativní účinky na náš spánek. Bohužel blokuje tvorbu melatoninu, což je hormon, který přímo zlepšuje kvalitu spánku a zkracuje dobu našeho usínání. Když se tedy například koukáme do telefonu ještě v posteli, modré světlo hlásí našemu mozku, že ještě nejdeme spát. 

Co s tím? Většina z nás přece potřebuje telefon i počítač k práci, že? Dejte si alespoň mini detox a hodinu před spaním odložte počítač i telefon. Dopřejete tak tělu čas pořádně se na spánek připravit.

Pro Váš klidný spánek

Poperte se s kofeinem 

Kdo si rád nedá po ránu dobrou kávu, no ne? Pomůže nám se probudit a je to naše malá záchrana i po obědě, kdy cítíme, že bychom si místo práce šli spíš lehnout. Pro někoho je čas s kávou přímo rituálem a my to naprosto chápeme! Ale lidské tělo zvládne vstřebat jen určité množství kofeinu za den. Důsledkem většího množství tak nemusí být jen nespavost, ale dokonce nevolnost a v krajním případě předávkování. 

Co s tím? Stačí si užít čas s hrnkem kávy nebo si dát svůj oblíbený energeťák spíš dopoledne. Myslete na to, že kofein v těle působí až několik hodin. 

Jídlo těsně před spaním?  

Radši ne! Tedy alespoň ta těžší, smažená nebo tučná. Zkrátka vynechte dobroty, které zaberou vašemu tělu spoustu času a energie, když je bude trávit. Pokud si dáte nějakou takovou lahůdku před spaním, tělo si vezme trávení na starosti právě v noci a to znamená, že vás moc příliš klidné spaní nečeká.  

Zbavte se stresu  

To se řekne dost jednoduše, že? Ale pokuste se o to alespoň jednou za čas. Ideálně si vytvořte nějakou rutinu, která vás večer před spaním uklidní. Co takhle obličejová maska a sklenka vína? Nebo relaxační koupel a chvíle s knížkou?  

K večerní koupeli nebo sprše si vezměte na pomoc sprchový gel Kneipp As Soft as Velvet nebo Kneipp Good Night z nové řady značky Kneipp vyvinuté právě pro co nejkvalitnější spánek.  Pokud se v dlouhých koupelích přímo vyžíváte, přidejte do vany ještě koupelovou sůl Kneipp Good Night. Neuvěřitelně příjemná vůně. Aby se přes noc zregenerovala i vaše pokožka, dopřejte jí před spaním péči tělového oleje Kneipp Good Night – namažte se ideálně hned po koupeli, aby mohl olej uzamčít vodu v ještě vlhké kůži a dostatečně hydratovat!  

Není na co čekat, kvalitní spánek se vám totiž vrátí! Budete mít víc energie přes den a věřte, že se to projeví i na vašem těle a pleti. Stačí začít alespoň jedním z našich tipů a postupně přidávat další. Přejeme opravdu dobrou noc.