Přejít na hlavní obsah

Test antiperspirantů: Známe ty nejúčinnější!

14. 8. 2020

notino.cz

Čtení na 4 minuty

Pocení je přirozený proces, díky kterému tělo dokáže správně regulovat svou tělesnou teplotu a zbavovat se škodlivin. Pokud je ale potu příliš a vy chcete být vašemu okolí příjemní, je třeba to řešit. Nechte si poradit, jak se zbavit pocení v podpaží a vybrat si ten nejlepší antiperspirant. Veronika, naše content managerka, pro vás otestovala ty nejvýkonnější.

8 účinných rad, jak omezit pocení

S potem i nelibou vůní lze velmi snadno a efektivně bojovat. Extrémně silné pocení (hyperhidrózu) byste ovšem měli řešit raději s lékařem.

 • Dbejte na pravidelnou hygienu – místa, která se vám více potí, omývejte klidně i víckrát denně.
 • Hladká podpaží jsou lepší – pot totiž sám o sobě nezapáchá, příčinou odéru jsou rychle se množící bakterie, které si libují na vlhkých a teplých místech a na chloupcích.
 • Vyhlaste stop syntetice – příliš těsné oblečení z neprodyšných umělých materiálů pocení jen zhoršuje.
 • Převlékejte se – zápach je intenzivnější, pokud nosíte stejné věci několik dní po sobě.
 • Vyhýbejte se stresu – situace, při kterých se necítíte komfortně, mohou být spouštěčem pocení.
 • Dejte pozor na některé potraviny – intenzitu zápachu může ovlivnit např. konzumace cibule nebo česneku a také nadměrné pití kávy a alkoholu.
 • Omezte tučná jídla, nepřejídejte se – pokud má váš žaludek problém se zpracováním potravy, tělo může reagovat rosením pokožky.
 • Nezapomínejte na antiperspiranty a deodoranty – proti pocení v podpaží je vůbec nejúčinnější používání kvalitní specializované kosmetiky.

Antiperspirant vs. deodorant

Zatímco antiperspirant pomáhá předcházet pocení, deodorant pouze překryje již vzniklý nežádoucí pach. Ty nejúčinnější antiperspiranty jsou efektivní díky hliníkovým solím, které částečně blokují kanálek potní žlázy, čímž snižují množství vylučovaného potu. Přebytečná voda se v těle nehromadí a vyloučíte ji močí nebo se odpaří z jiných míst na těle.

Ideální je tedy používat antiperspirant ihned po ranní hygieně a deodorant v případě potřeby osvěžení (navonění) během dne. Oba přípravky si můžete pořídit ve formě spreje, roll-onu, tekutého pudru nebo tuhého či gelového sticku – podle toho, jaké nanášení preferujete. U kombinované varianty antiperspirant-deodorant pak jeden přípravek ukrývá benefity obou.

Náš test antiperspirantů: Máme vítěze!

 1. Antiperspirant proti nadměrnému pocení Eucerin Deo

Jelikož se jedná o produkt proti nadměrnému pocení, hned jsem ho vzala na pořádný trénink do posilovny. Textura je trošku lepivější hned po nanesení, ale lepivý pocit zmizí, jakmile antiperspirant zaschne. Moje pokožka na něj nijak nereagovala, a i když jsem s ním cvičila, nepozorovala jsem ani skvrny na oblečení. Můžu říct, že účinnost proti zápachu a pocení byla skvělá, i když po tréninku a sprše musíte produkt tak jako tak nanést znovu.

 1. Tuhý antiperspirant pro citlivou pokožku Biotherm Deo Pure

Nejsem velkým příznivcem tuhých antiperspirantů, jelikož při nanášení občas části produktu zůstanou na kůži. Biotherm je ale možná výjimkou, jelikož žádné stopy nezanechal a na pokožce byl příjemný. Po nanesení byl trošku lepivější než třeba antiperspiranty ve spreji, ale účinkoval po celý den, i když v podvečer už jsem měla potřebu si produkt nanést znovu. Řekla bych, že funguje proti zápachu trochu lépe než proti samotnému pocení.

 1. Kuličkový antiperspirant Borotalco Intensive

Antiperspirant jsem nanesla ráno hned po sprše a vydržel mi téměř celý den, znovu jsem si ho nanesla až v odpoledních hodinách, opět před tréninkem. Celý den v práci i v průběhu tréninku fungoval dobře, ale např. Eucerin fungoval lépe proti zápachu. I když v podstatě ve zkoušce uspěl a na pokožce byl příjemný, dala bych přednost jiným antiperspirantům.

4. Deodorant antiperspirant ve spreji proti bílým a žlutým skvrnám Vichy Deodorant

Tohle je absolutní vítěz mojí recenze antiperspirantů. Je lehký, na pokožce ho ani necítím a se sprejem nijak nereagovala, naopak měl příjemný chladivý účinek. Měla jsem ho na sobě celý den a znovu jsem ho použila až po tréninku v posilovně, kdy už pocení zabránit nedokázal, což jsem ani nečekala. Proti zápachu ale účinkoval celou dobu a se skvrnami jsem taky problém neměla.