Přejít na hlavní obsah

Recenze: Jaký je nejlepší kolagen na pleť? Otestovali jsme medvídky, prášek i kapsle

24. 5. 2024

Lenka Čopáková

Čtení na 9 minut

Jakmile se náš věk přehoupne z „náct“ na „cet“, začne tělu ubývat základní stavební bílkovina – kolagen. Kolem pětadvaceti, ať jsme přesnější. A po čtyřicítce už ho tělo téměř vůbec netvoří. Jak ho doplnit a na co všechno má kolagen v těle vliv? Zjišťovali jsme a otestovali ty nejúčinnější kolageny na vlastní kůži, vlasy i chrupavky!

Co je kolagen 

Kolagen je základní stavební hmotou pojivových tkání, tedy kostí, chrupavek nebo vaziv. Je to živočišná bílkovina, která tvoří zhruba třetinu veškerých bílkovin v našem těle. Organismus si vytváří kolagen sám, ale jen do určitého věku. Už od pětadvaceti schopnost jeho produkce v těle slábne a po čtyřicátém roce ho téměř vůbec netvoří. A proč je potřeba ho doplňovat? Nejde zdaleka jen o pružnou kůži, pleť nebo krásné vlasy či nehty

Co všechno kolagen v těle ovlivňuje: 

  • Je nezbytný pro správnou funkci šlach, kloubů, chrupavek a měkkých tkání. Přispívá k jejich pevnosti a elasticitě. 
  • Hraje důležitou roli u správného fungování trávicího traktu, pomáhá vytvářet vnitřní stěny střev. 
  • Má velmi příznivé účinky na vlasy, nehty a kůži. Zvyšuje jejich pevnost, u pokožky těla i pleti elasticitu. Přispívá i ke správné funkci mazových žláz, které tvoří na pleti ochranný film a tím ji chrání před vnějšími vlivy. 
  • Pomáhá udržovat pohybový aparát v dobré kondici, zvlášť pokud aktivně sportujete. Kolagen působí jako prevence zranění, chrání před opotřebením, podporuje budování svalové hmoty a regeneraci po tréninku. 

Vyberte si nejúčinnější kolagen

Z čeho se kolagen získává 

Pokud ho potřebujete doplnit, nejúčinnější způsob je kolagen jako doplněk stravy. Získává se z živočišných zdrojů – z hovězích nebo vepřových tkání či z ryb. Právě rybí (známý i jako mořský) kolagen se v těle velmi dobře vstřebává a je zdrojem celé řady aminokyselin. Mimo jiné i hydroxyprolinu, který je nejdůležitější složkou pro produkci kolagenu v buňkách. 

Příklady typů kolagenu, které můžete doplňovat i díky suplementům 

  • Typ I. – V lidském těle nejrozšířenější, nachází se v kostech, pojivových tkáních, kůži a šlachách. 
  • Typ II. – Je součástí chrupavek. 
  • Typ III. – Najdeme ho jako součást svalů, tepen a orgánů v mladém organismu. S přibývajícím věkem se ztrácí. 
  • Typ IV. – Nachází se v některých vrstvách pokožky a bazálních laminách (tenká vláknitá vrstva, na níž sedí buňky např. svalových nebo nervových tkání). 
  • Typ V. – V placentě, ve vlasech nebo např. na povrchu buněk. 

Nejlepší kolagen na trhu: recenze 

Vital Proteins Collagen Peptides v prášku 

Co se mi nejvíc líbilo: Snadno se rozpouští, chuť jídel nebo pití mění jen minimálně. Po zhruba měsíci používání výrazné zlepšení stavu nehtů i vlasů, pocitově i kloubního aparátu. 

VýhodyVital Proteins Collagen Peptides pro krásné vlasy, pleť a nehty se opravdu skvěle rozpouští a subjektivně jsem jeho příchuť cítila v pití nebo např. v kaších minimálně. Snadno ho rozmícháte jak ve studeném, tak teplém nápoji. Jedna až dvě odměrky stačí na denní dávku kolagenových peptidů.  

Po měsíci každodenního používání jsem cítila výrazně hydratovanou pleť (i pokožku těla) a pevnější nehty i vlasy, po vybrání poloviny balení i rychlou regeneraci po sportu a výrazné zlepšení v rámci kloubů (kolena, zápěstí, ramena – jinak běžně pobolívající po cvičení nebo kardiu). Za mě velmi kvalitní kolagen! 

Nevýhody: Za jedinou drobnou nevýhodu považuju to, že si musíte odsypávat prášek na cesty do zásobníku. 

Inca Collagen Mořský kolagen prášek 

Co se mi nejvíc líbilo: Asi nejlepší kolagen na pleť, který jsem zkoušela. Obsahuje tři typy kolagenu a funguje bezvadně nejen na samotnou pleť, ale i vlasy, pružnost kůže nebo různé kožní problémy včetně akné. Posiluje klouby, chrání před oxidačním stresem, je účinný i jako prevence celulitidy nebo strií

Výhody: Praktické balení v sáčcích, velmi dobře rozpustný, chuť typická pro kolagen, ale nijak výrazná, dá se v klidu vypít jen smíchaný s čistou vodou. Účinky jsem vnímala už po dvou týdnech užívání – pevné nehty, zlepšení různých neduhů na pokožce (pupínky, vysušená kůže), po měsíci užívání rychlejší růst vlasů i dorůstání nových a výrazně pevnější pleť. Inca Collagen Mořský kolagen v prášku je určitě můj objev roku a budu znovu objednávat! 

Nevýhody: Neobjevila jsem žádné. 

Bloom Robbins LOVE is in the HAIR 

Co se mi nejvíc líbilo: Tento test kolagenů mi jednoznačně do beauty rutiny přinesl dalšího super pomocníka na podporu mých slabých a jemných vlasů, které v pravidelných intervalech padají a řídnou. Po měsíci užívání přibylo neuvěřitelné množství podrostů a vlasy byly o hodně pevnější. 

Výhody: Bloom Robbins LOVE is in the HAIR Healthy hair capsules přinášejí opravdovou záchranu pro ty, kteří potřebují dát novou vzpruhu hlavně svojí kštici. Obsahují vyváženou kombinaci aminokyselin, minerálů, vitaminů, přírodních extraktů, kolagenu, kyseliny hyaluronové a MSM obohacené o kokosové a kopřivové extrakty. 

Umí obnovit a oživit i velmi zničené vlasy, a taky to v praxi potvrzuje. Zhruba po měsíci byly moje vlasy i v koncích pevné a lesklé, po dalším měsíci užívání rychleji dorůstaly. Byť primárně určené na výživu vlasů, příznivý vliv měly kapsle i na nehty a vlasovou pokožku. Původně občas svědila a byla vysušená, po Bloom Robbins „terapii“ toto zcela vymizelo. 

Nevýhody: Při dvou kapslích denně balení vydrží na měsíc, ale pokud potřebují vaše vlasy znovu nastartovat, určitě je to investice, která se vyplatí. Klidně i na další měsíc dva. 

Venira gumoví medvídci pro krásné vlasy, pleť a nehty s příchutí jahoda 

Co se mi nejvíc líbilo: Jednoznačně chuť medvídků, je návyková! A velmi rychlý nástup účinku při „mlsání“ dvou kousků denně. Viditelné vlasové podrosty i pevnější, rozzářenější pleť. 

Výhody: Velmi snadné užívání a příjemná chuť, na kterou si rychle zvyknete, takže když balení doberete, trochu vám chybí. Medvídky Venira Vlasy, nehty, pleť byste měli nechat rozpustit v ústech, ale ani rozkousání nesnižuje jejich účinek. Užívala jsem ráno a večer a vysloveně jsem se na to těšila (zaženete s nimi skvěle i chuť na sladké). Už zhruba po dvou týdnech jsem zaznamenala hodně nových vlasových podrostů, o mnoho víc hydratovanou pleť a v podstatě i pokožku těla. Prostě jsem se cítila míň „vysušená“. Krom kolagenu medvídci obsahují i zinek, kyselinu listovou a vitamin A. 

Nevýhody: Nezaznamenala jsem žádnou změnu u nehtů. Po zimě se mi dvojily a byly křehčí a to se ani po dobrání balení nijak nezměnilo. 

Nejlepší kolagen na pleť

GreenFood Collagen Beauty kapsle 

Co se mi nejvíc líbilo: GreenFood Nutrition Collagen Beauty kapsle obsahují i vitamin C a B3, šedesát kapslí je za skvělou cenu. Výrazné účinky na kvalitu pleti i vlasů. 

Výhody: Kombinace s vitaminy podporuje účinek kapslí, takže jsem měla pocit rozjasněnější a pevnější pleti poměrně brzo po startu užívání. A zlepšila se i její kvalita, co se nedokonalostí týče. Asi po třech týdnech začaly vlasy rychleji dorůstat. Komu vadí příchuť rybího kolagenu,  tak jsou kapsle nejvíc komfortní varianta. Brala jsem dvě denně dle doporučení a určitě bych doporučila těm, kdo řeší spíš pleť a pokožku než vlasy a nehty. Takže za mě další z řady produktů splňující kritérium nejlepší kolagen na pleť. 

Nevýhody: Pokud bych měla subjektivně hodnotit, tak ani po měsíci užívání jsem si nevšimla zlepšení stavu nehtů.  

Allnature Mořský kolagen + vitamin C + vitamin B3 

Co se mi nejvíc líbilo: Poměr cena/výkon. Viditelný účinek na pleti i pokožce těla po zhruba čtrnácti dnech, výrazná hydratace. 

Výhody: Kapsle jsou cílené na pleť a hydrataci a vypnutí pokožky a to taky splňují. Účinek jsem začala vnímat někdy v třetím týdnu užívání, zlepšil se i stav pleti (neobjevovaly se žádné pupínky). Allnature Mořský kolagen + vit. C + vit. B3 kapsle se získává ze sladkovodních ryb a vstřebává se přesně tam, kde je zrovna třeba. Obsažený vitamin C funkci kolagenu podporuje a B3 zase pomáhá udržovat pokožku zdravou. Z kapslí nijak není cítit rybí odér. Řekla bych, že to je celkově asi nejúčinnější kolagen přímo na pleť. 

Nevýhody: Pouze třicet kapslí v balení (ale opět za velmi příjemnou cenu). 

Movit Energy Mořský kolagen Beauty Plus s kyselinou hyaluronovou  

Co se mi nejvíc líbilo: Úplně nemusím různé rozpustné nápoje nebo doplňky stravy, takže jsem se docela dlouho kolagenu vyhýbala. Movit Energy Mořský kolagen Beauty Plus s kyselinou hyaluronovou mě nadchnul právě proto, že se užívá v tabletách. Po vypotřebování jednoho balení jsem měla pocit, že mi míň padají vlasy, mám pevnější nehty a pleť se mi zdá vypnutější a jakoby plnější. 

Výhody: Protože se jedná o mořský kolagen, bála jsem se klasického rybího zápachu a pachutě tablet, ty ale nijak cítit nejsou. Díky tabletové formě je i dávkování velmi jednoduché. Kolagen navíc obsahuje kyselinu hyaluronovou, křemík, zinek a biotin, takže mi odpadlo zobání dalších doplňků stravy

Nevýhody: Tablety jsou celkem velké a musí se užívat dvě až tři denně. Balení obsahuje devadesát kapslí, takže vystačí na měsíc až měsíc a půl, což není zas tak moc, za tu cenu. 

Našli jste svůj nejlepší kolagen a pomohlo vám naše velké testování?