Přejít na hlavní obsah

Velký test samoopalovacích krémů. Které fungují jako druhé slunce?

27. 5. 2023

Tereza Krupková

Čtení na 6 minut

Jak používat samoopalovací krém, abychom na těle a obličeji neměli nevzhledné fleky? Jak rychle dosáhneme opálení a jak dlouho nám vydrží? Na všechny tyto otázky jsme v redakci hledaly odpovědi a sepsaly recenze na ty nejlepší samoopalováky pod sluncem.

Po kůži políbené sluncem toužíme snad všichni. Přihlaste se, pokud ne! Můžete se vyhnout slunečním paprskům, a přesto si ji užít. Jen je potřeba vědět, jak správně nanášet samoopalovací krém. Je to jako s receptem na jednoduchý koláč, který je ale potřeba dodržovat.  

Jak správně nanášet samoopalovací krém 

Před nanášením samoopalovacího krému či spreje je optimální připravit pokožku tak, aby se přípravky daly co nejlépe rozetřít. Zbavte tělo chloupků a dejte si ve sprše poctivý tělový peeling, který pokožku hezky vyhladí a zbaví odumřelých buněk. Pak se vždy řiďte návodem na obalu a nanášejte rovnoměrně na celé tělo. Abyste neměli zabarvené dlaně, určitě si pořiďte aplikační rukavice na samoopalovací krém.   

Na trhu existuje celá řada samoopalovacích přípravků: krémy, spreje, oleje a pěny. Většina je vhodná na tělo i obličej, ale máte-li citlivější pokožku, je lepší využít samoopalovací krémy určené přímo na tvář. Krémy a oleje jsou vhodnější, když chcete bronzovou kůži získávat postupně, pěny a spreje naopak přinesou čokoládovou barvu během prvního nanesení. Zhruba osm hodin po aplikaci samoopalovacího přípravku se vyhněte sprchování nebo koupání. Jak recenze dopadly se dočtete na následujících řádcích. 

Dermacol Samoopalovací tělové mléko Sun Self Tan 

Tereza, online redaktorka  

Co se mi nejvíc líbilo: Byla jsem zvědavá na účinky samoopalovacího tělového mléka Dermacol Sun Self Tan, protože jsem s podobnými přípravky neměla příliš dobrou zkušenost. Dobře se nanáší a příjemně voní! 

Výhody: Nesmrdí! Na rozdíl od podobných samoopalovacích přípravků voní po čokoládě a pomerančích. Příjemně se roztírá, nezanechává fleky a opálení vypadá velmi přirozeně. Krém jsem nanášela v rukavicích od nártů směrem nahoru a dávala jsem si pozor v kožních záhybech, podkoleních a loketních jamkách a na kloubech, aby to nevypadalo, že na dovolené byla jen kolena.  

Nevýhody: Nefunguje tak rychle jako samoopalovací pěna nebo sprej. Na jemné opálení si počkáte zhruba šest hodin a pro výraznější barvu musíte celý proces opakovat. Je určený zejména na tělo, takže není příliš vhodný na obličej, což je škoda. 

Vyzkoušejte kvalitní samoopalovací krémy

Dove Summer Revived 

Jana U., online redaktorka 

Co se mi nejvíc líbilo: Účinky a cena. Taky fakt, že nemám „opálené“ ani oblečení, ani povlečení. Barva mé kůže je jemná a přirozená. A hlavně – nedělá fleky! 

Výhody: Samoopalovací mléko Dove Summer Revived slibuje lehké opálení, takže se nemusím bát, že dopadnu jako Ross po návštěvě solária. Výrobky Dove mám ráda, pokožka se mi po nich zdá opravdu hebčí, vyživená a voňavá. Krém se dobře nanáší, snadno a rychle vstřebává a má příjemnou vůni, neděsí mě chemickým odérem, který měly samoopalováky v letech, kdy docházelo k mým prvním experimentům s nimi.  

Navíc (s dávkou trpělivosti) krásně sjednotí barvu mé kůže. Každopádně doporučuju důkladný peeling pokožky a osušení kůže před aplikací a stejně pečlivé umytí rukou po.  

Nevýhody: Nepozoruji tu slibovanou dvaasedmdesátihodinovou hydrataci, ale výhody pořád jasně převažují. 

St. Tropez Self Tan Express 

Lenka, online content editor  

Co se mi nejvíc líbilo: Opálení už za 4 hodiny působení, příjemná a rychlá aplikace, postupné přirozené blednutí a fantastická svěží vůně. 

Výhody: Samoopalováky jsem nikdy moc nemusela, vadil mi často zvláštní nažloutlý nádech opálení a nepřirozený odstín. Samoopalovací gel St. Tropez Self Tan Express mě ale příjemné překvapil. Nejenže výrazně hydratuje, ale opálení se projeví už zhruba čtyři hodiny po aplikaci. Působit jsem nechala hodinu a smyla. To mi bohatě stačilo. Ale kdo touží po výraznějším odstínu, stačí ponechat dvě až tři hodiny, a jste jak od moře. Odstín je fakt přirozený a díky gelovo-pěnové konzistenci, která se krásně roztírá, nenechává fleky. Určitě doporučuju použít rukavice. Jinak jsem nadšená, protože opálení vydrželo 14 dní!  

Nevýhody: V rámci testu jsem žádné neobjevila. Cena možná trošku vyšší, ale za denní krém nebo opalovák dáme kolikrát i mnohem víc.  

Clarins Self Tan Radiance-Plus Golden Glow Booster 

Jana P., online redaktorka 

Co se mi nejvíc líbilo: Jednoduché použití a jemné tónování pleti takřka obratem.   

Výhody: Samoopalováky nesnáším, ale o samoopalování tady vlastně vůbec nejde. Clarins Self Tan Radiance-Plus Golden Glow Booster představuje spíš přirozeně vypadající, okamžitě nastupující tónování pleti, po kterém během pár chvil prostě vypadáte jako po víkendu stráveném u vody. Stačí dvě tři kapky přimíchat do pleťového krému, a je to. Žádné fleky na obličeji ani na rukou, žádná parfemace. Je to fakt velmi příjemné překvapení. Mně stačí na světlé pleti použít dvakrát do týdne, ráno s líčením. Pokud toužíte po intenzivnějším tónu, můžete klidně denně.   

Nevýhody: Žádné! V pohodě je i cena, protože tenhle booster používáte fakt po kapkách.  

Jestli jsme vám při výběru toho nejlepšího samoopalovacího krému pomohli, máme radost! Zkuste některý z našich tipů a nezapomeňte používat denně SPF! Samoopalováky proti slunečním paprskům nechrání.