Přejít na hlavní obsah

Recenze: Opravdu potřebujete ionizační fén? My říkáme velké ano!

5. 9. 2023

Iva Davies

Čtení na 7 minut

Už jste to určitě někde viděli. Na krabici s fénem nápis „s ionizátorem“. Ale co znamená ionizace? K čemu to je? A potřebujete to? Podívali jsme se ionizační technologii na vlásek.

Jaké jsou vaše nejméně oblíbené činnosti? Mytí nádobí? Zaseknutý kurýr s balíčkem z Notina? A co třeba vysoušení vlasů? Vadí vám? Nás neba. Trvá to, z fénu bolí ruce a ještě to dělá kravál. Proto jsme v redakci vyzkoušeli fény s ionizační technologií, abychom zjistili, jestli jsou fakt tak skvělé. Jak to dopadlo? 

Co je to ionizace? 

Stává se vám, že po vyfoukání vám vlasy poletují? To je statickou elektřinou. A ionizátor na vlasy ve vašem fénu vypouští negativně nabité ionty, které statickou elektřinu ve vlasech redukují. Lépe se uzavře povrch vlasů a výsledkem jsou zářivé a hedvábné vlasy.  

Proč používat fén na vlasy s ionizátorem

  • Je skvělý pro lámavé, poškozené a krepaté vlasy. 
  • Dlouhodobé používání napomáhá lepší výživě vlasů. 
  • Zabraňuje krepatění a poletování vlasů. 
  • Negativně nabité ionty odpuzují vodu a vlasy jsou rychleji vysušené. 
  • Vlasy působí zdravěji, lépe se rozčesávají a upravují. 

Valera Swiss Metal Master 2000 Ionic 

Jana U., online redaktorka 

Co se mi nejvíc líbilo: Design i funkce. Od té doby, co do koupelny vstoupila Valera, na mé ostatní fény padá prach. 

Výhody: Fén Valera Swiss Metal Master 2000 Ionic jsem měla vyhlédnutý už dlouho, líbí se mi jejich retro design a tělo z chromované oceli. A i když i můj předchozí fén měl ionizátor, protože bez něj by mé křehké a lámavé vlasy dostaly zabrat ještě víc, s Valerou vypadají vlasy skutečně ještě o chlup zdravější, líp se češou a jsou hebké na dotek.  

Jedinou nevýhodou tak byla velikost fénu, protože je zřetelně delší než můj exfén, ale pak jsme se skamarádili. Vyzkoušela jsem všech šest možností nastavení rychlosti/teploty a zůstala u zlaté střední cesty. I tak jsou vlasy vysušené, ale ne přesušené, a to fakt rychle. Skvělý je i třímetrový kabel – konečně délka, která mě nepřiková k zásuvce. Balení obsahuje ještě ultraúzkou trysku koncentrátoru, difuzér a praktický cestovní vak.  

Nevýhody: Je trochu hlasitější a přišel mi i těžší, ale je to profi fén, s tím se počítá. 

Remington Your Style D5219 

Jana P., online redaktorka 

Co mě nejvíc bavilo: Stačilo použít jednou a jemné vlasy „poletuchy“ si daly pohov. Sbohem, elektrizující vlasy! 

Výhody: Tenhle zdánlivě obyčejný Remington mi fakt vyrazil dech. Překonal snad všechny nabušené „švýcary“ a profi značky, co jsem kdy měla. Je celkem lehký, rozmezí dvou teplot super a ani u té vyšší se vlasy nepřepálí, pokud se spokojíte s nižší intenzitou foukání. Superjemný zvuk, žádný kravál. 

Ionizace je přirozenou součástí „výroby“ teplého vzduchu, takže moje poletuchy daly okamžitě pokoj. Remington Your Style D5219 jim to vcukuletu zatrhnul!  

A miluju barvu vlasů po vyfoukání. Jako by se oživila. Vlasy jsou uhlazené, hebké, lesklé. Příjemnou novinkou pro mě byl i nástavec na zvedání objemu u kořenů vlasů, za mě zajímavá zkušenost.  

Nevýhody: S nástavcem na zvednutí vlasů u kořínků se z fénu stává maxifén, ale to jsem mu ochotná odpustit.  

Testované fény s ionizátorem

Bio Ionic PowerLight 

Hanka, vizážistka 

Co se mi nejvíc líbilo: Superrychlé vysoušení, lesk vlasů po fénování, možnost dvou nástavců a tlačítka studeného vzduchu. 

Výhody: Ionizační fén Bio Ionic PowerLight je pro mě objev roku. Mám husté a těžké vlasy a jejich vysoušení je vždycky za trest. Proto jsem si nedávno pořídila kartáč na vlasy Olivia Garden Heat Pro Ceramic + Ion, což je super pomocník. A teď v kombinaci s testovaným Bio Ionic mám vlasy vyfoukané o 15 minut dřív! Vlasy mám lesklé, zjemněné a nepoletují. A určitě je vnímám po pár fénováních jako mnohem víc hydratované. Fajn je i dlouhý kabel. Za mě skvělá volba, naprosto bez přehánění. 

Nevýhody: Fén není úplně nejlehčí a za nevýhodu může někdo považovat i vyšší cenu. Ale za mě je to investice, co se hodně rychle vrátí ve zdravějších vlasech. 

Parlux Advance Light 

Iva, online redaktorka 

Co se mi nejvíc líbilo: Fén neváží ani půl kila, takže si s ním vlasy bez řečí fénovala i moje dvanáctiletá dcera. #knezaplacení 

Výhody: Fén Parlux Advance Light mi doporučila moje kadeřnice. A jsem ráda, že jsem ji poslechla. Protože ho nelze nemilovat. Je krásný, lehký a fouká jedna báseň, což je u hustých vlasů, jako mám já a moje dcera, dar z nebes. Na fénu se dají nastavit čtyři stupně teploty a dvě rychlosti vzduchu. Druhý stupeň rychlosti je velmi silný, a proto nemusíte používat nejvyšší stupeň teploty a pálit si zbytečně vlasy.  

K fénu dostanete dvě úzké foukací hubice, které pomohou přesnému namíření vzduchu na vlasy, a tím jsou vlasy krásně uhlazené. Hebkosti vlasů určitě pomáhá ionizační technologie fénu. Výhra, když máte dítě s krepatými a elektrizujícími vlasy.  

Nevýhody: Cena. První fén Parlux Advance Light jsem totiž dala dceři, ale záviděla jsem jí. Takže jsem si koupila ještě jeden. Pro sebe. A k němu jsem si dokoupila difuzér Parlux Advance, který skvěle zdůraznil vlny ve vlasech. Pro moje velké Parlux nákupy by tedy fén mohl stát třeba půlku. Ale dobře, stojí za to. 

BaByliss PRO Dryers SL Ionic 

Lenka, online content editor 

Co se mi nejvíc líbilo: Fén je lehký a malý, výborně se s ním manipuluje. Vysouší extrémně rychle a vlasy jsou po vyfénování krásně lesklé a působí zdravě. A ještě super cena! 

Výhody: Ionizační fén jsem zkoušela poprvé a popravdě jsem netušila, co od něj čekat za výkon oproti běžným fénům. Bylo to ale překvapení s velkým P! BaByliss PRO Dryers SL Ionic je extrémně lehký a padne krásně do ruky. Díky příjemné velikosti to bude určitě můj parťák i na cesty. Vysoušení je rychlé. A co považuju za největší zázrak – vlasy po něm vypadají jako po profi kúře v kadeřnictví. Lesklé, živé, pevnější. Je navíc celkem tichý a úzký nástavec perfektně cílí vzduch tam, kam má. A fajn vychytávka je i očko na zavěšení fénu. 

Nevýhody: Líbil by se mi vak na cesty, ale to je drobnost, kterou bych brala jako další bonus. Proud vzduchu je i při nastavené nižší intenzitě poměrně silný, ale je to možná můj subjektivní pocit. Můj, a hlavně mých jemných vlasů, které se rozletí, i když vedle mě někdo jen zvýší hlas. 

My jsme z ionizačních fénů v redakci nadšené. Který vyzkoušíte vy?